Vajinoplasti İzmir

  Vajinoplasti İzmir, vajinal kanaldaki fazla dokuların alınması ve kalan dokuların; vajinaya dar bir yapı kazandırma amacıyla yeniden düzenlenmesi için yapılan genital estetik operasyonudur. İzmir vajnoplasti hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Yazımızın devamında ”Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır?”, ”Vajina daraltma ameliyatının avantajları nelerdir?” ve ”Vajinoplasti kimlere yapılabilir?” gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İzmir vajinoplasti ameliyatı hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Nedir?

  Kadınlarda doğumla ya da yaşlılıkla meydana gelen vajinal genişlemenin eski haline döndürülmesini sağlayan tedavi yöntemi vajinoplasti olarak adlandırılmaktadır. Jinekolojinin kozmetik ayağı olan vajinoplasti, vajina dokularının gevşediği, elastikliğinin kaybolduğu ve genişlediği durumlarda uygulanan, vajinanın toparlanmasını ve daraltılmasını sağlayan estetiksel ve işlevsel bir tedavidir. Vajina bölgesindeki yıpranma hem kadını hem de erkeği cinsellik açısından olumsuz yönde etkilemektedir bu yüzden vajinoplasti ile sağlıklı bir cinsel yaşam da amaçlanır. Vajinoplasti ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak için izmir jinekolog  Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

  Vajinanın genişlemesi ve gevşemesi, cinsel birliktelik sırasında his kaybına, cinsel doyumda azalmaya, ağrı durumuna veya kadınlarda özgüven problemlerine sebep olabilmektedir.  Vajina esnek bir organdır ve zamanla küçük genişlemeler yaşaması doğaldır. Lakin bazı doğal doğum durumlarında eski haline tam olarak dönemeyebilir. Özellikle zor doğal doğumlarda vajina maksimum genişliğe ulaştığı için kalıcı bir genişleme söz konusu olabilir. Vajinoplasti ameliyatı ile bu sorunun önüne geçilebilmektedir.

  Vajinoplasti genellikle jinekologlar tarafından uygulanır. Doktorla olan iletişimin net olması önem taşır. Vajinoplastide, vajinadan üçgen şeklinde dokular çıkartılır ve enine atılan dikişlerle daralma amaçlanır. Ayrıca vajinayı çevreleyen girişteki kaslar da derin dikişlerle sıkılaştırılır ve daraltılır. Doğumlardan kalan izler için de perineoplasti adı verilen işlem uygulanabilmektedir. Vajinanın ne kadar daraltılacağına uzman hekim karar vermektedir.

  Vajinoplasti ameliyatında amaçlanan ortalama bir vajina genişliğidir ve ne kadar daraltılacağı vajinal duruma ve kişinin durumuna bağlıdır. Mevcut vajina genişliği, doğum yapmış olmak ya da olmamak gibi faktörler sürecin gidişatını belirlemektedir.

  Vajinoplasti Ameliyatı Kimlere Yapılmaktadır?  

  Kişinin herhangi bir sağlık sorunu yaşamadığı durumlarda vajinoplasti yapılır. Genellikle ameliyatın uygulandığı kişiler şu şekildedir:

  • Vajinal genişlemenin genetik olduğu kişilere
  • Çok sayıda doğal doğum yapmış kişilere
  • İkiz, üçüz doğuran, çoklu doğum yapan kişilere
  • Zor doğum yaşamış ve vajinal yırtılmaların oluştuğu kişilere
  • Genişlemeden kaynaklı idrar kaçırma problemi yaşayan kişilere
  • Cinsel ilişkide sorun yaşayan kişilere uygulanabilmektedir.

  Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

  Süreç her hasta için aynı değildir. Bu yüzden doğru yolu izlemek için fiziksel muayene ve görüntülemeyle vajinanın durumu ayrıntılı incelenir. Ameliyat süresi ortalama 30-60 dakika arasında sürebilir. Ameliyat sonrasında hastanın yakın takibi yapılır ve herhangi bir sorun yaşanmadığı takdirde aynı gün taburcu edilebilir. Ameliyattan en az 6-8 saat sonra ayakta duş alınabilir.

  Vajinoplasti Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Dikkat edilmesi gerekenlerin başında hijyen gelmektedir. Genital bölge temizliğine ve tuvalet sonrası temizliğe daha çok özen gösterilmelidir. Kesi bölgelerindeki dikişlerin pansumanları düzenli olarak yapılmalıdır. Ayrıca ortalama 15 günde eriyen dikişler kullanılır bu yüzden sonrasında dikiş almak için cerrahi bir müdahaleye gerek duyulmaz. Kesi bölgesi iç tarafta olduğu için vücutta dışarıdan bir iz görünmez. Ameliyattan sonra kişi gündelik yaşamına 1-2 gün içinde geri dönebilir lakin ameliyat sonrasında en az 4 haftaya kadar denize veya havuza girmemelidir.  Ameliyat sonrası cinsel ilişkiden 4-6 hafta boyunca kaçınılmalıdır ve doktor aksini söyleyene kadar sakıncalı bir durumdur. Vajinoplasti ameliyatından sonra yapılacak doğumda sezaryen doğum yönteminin zorunlu olarak kullanılacağı unutulmamalıdır.

  Vajinoplasti Ameliyatı Kalıcı Mıdır? Yeniden Genişler mi?

  Vajinanın kalıcı şekilde genişlemesinin en sık sebebi normal doğumdur. Doğumun travmatik oluşu da kalıcılığı artırabilmektedir. Doğuştan veya çevresel faktörlerden dolayı oluşan kas zayıflıkları genişlemelere ve sarkmalara yol açar. Gebelik sürecinde de vajinal genişleme yaşanmaktadır. Sık cinsel ilişki veya kürtaj da etkileyen faktörler arasındadır. Vajinoplastinin en önemli özelliği kalıcılığı kazandırmasıdır. Ameliyat sonrası doğumun olacağı durumlarda zorunlu olarak sezeryan tercih edileceği için yeniden bir genişleme olmayacaktır.

  Vajinoplasti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

  Deneyimli ve uzman jinekologlar tarafından yapılan vajinoplasti ameliyatlarında normalde görülebilecek kanama ve enfeksiyon risklerine dahi az rastlanmaktadır. Jinekologların yeteri kadar deneyimli olmaması vajinanın doğru oranda daraltılmamasına ve sonrasında cinsel ilişki sırasında ağrı durumuna sebep olabilmektedir. Bazı durumlarda ise yeteri kadar daraltılmadığı için genişlik durumu devam edebilir. Uzman bir doktor ile riskler hayli düşüktür.

  İzmir Vajinoplasti Fiyatları 2023

  İzmir vajinoplasti fiyatları ve vajina daraltma ameliyatı fiyatları hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Call Now Button