Vajinismus Tedavisi İzmir

  Vajinismus tedavisi İzmir, vajinismusa yol açan etmenlerin belirlenebilmesi ve kişiye özel tedaviler ile ortadan kaldırılması amacıyla yapılan uygulamalar bütünüdür. İzmir vajinismus tedavisi için bize ulaşabilirsiniz.

  Yazımızın devamında ”Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?”, ”Vajinismus egzersizleri nelerdir?”, ”Vajinismus kendiliğinden geçer mi?” ve ”Vajinismus nedenleri nelerdir?” gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İzmir vajinismus tedavisi hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Vajinismus Nedir?

  Cinsel fonksiyon bozukluğu olarak tanımlanabilecek vajinismus, vajina girişindeki kasların istemsiz kasılması sonucu cinsel birlikteliğin önüne geçen bir durumdur. Vajinayı çevreleyen pelvik tabandaki bu kasılmalar penisin vajinaya girişini engeller ve cinsel birlikteliği zor hatta imkansız kılar. Düşünülenin aksine vajinanın küçük veya dar olmasından bağımsız gerçekleşen vajinismus, vajinanın ve bazen tüm vücudun istemsiz kasılma halidir. Kadınlarda sıklıkla görülen vajinismus hastalığı kadınların kendilerini yetersiz hissettirebilir ya da cinsel anlamda kimlik bunalımlarına sokabilir lakin teşhis edildikten sonra kısa sürede tedavi edilebilen bir hastalıktır. Vajinismus hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Vajinismus Neden Olur?

  Vajinismusun başlıca nedenlerinden birisi psikolojidir. Bazı seksologlar  “cinsel fobi” olarak da tabir etmektedir. Cinselliğin bastırılması ya da cinsellikle ilgili yanlış ve korkutucu fikirlerin çevrede konuşulması kadının psikolojisini etkilemektedir. Örneğin ilk birliktelik gecesi, kızlık zarı ya da namus gibi toplumsal kavramlar kadının bilinçaltına yerleşerek cinsel ilişkiye girmesine engel olan unsurlardır. Toplumda bu hastalığa sahip kadınlar genelde konuşmadıkları için tam oran bilinmese de toplumun %5-17’sini etkilediği düşünülen bir rahatsızlıktır.

  Vajinismusun neden oluştuğu hakkında tıp dünyası görüş birliğine varmakta hala zorluklar yaşanmaktadır lakin aşağıdaki durumlar bir kadında vajinismusa neden olan etmenler olarak gösterilebilir:

  • Kişinin cinsel bir tacize, tecavüze ya da istismara uğranmış olması, uğranmasa da böyle bir duruma tanıklık etmesi,
  • Çocuklukta şok edici cinsel görüntüye maruz kalma
  • Travmatik doğum öyküsü,
  • Çevreden duyulan ilk cinsel deneyimin acılı olacağı inancı,,
  • Genel kaygı bozukluklarının yaşanması,
  • Aşırı kontrolcü bir yapıya sahip olunması
  • Yetersiz cinsel eğitim
  • Hamilelik korkusu
  • Kız çocuklarına öğretilen ya da bilinç dışı kodladığı cinsellik kötü ve ayıplanacak bir şeydir düşünceleri
  • Aile içi şiddete maruz kalması gibi sebepler vajinismusa neden olmaktadır.

  Bu sebeplerin yanı sıra yapısal bakımdan bazı durumlarda da vajinismus görülmektedir. Kızlık zarındaki yapısal bozukluklar -normalden kalın ve sert olması-, vajinal mantar enfeksiyonları, vulvar vestibulitis hastalığı gibi durumlar da yaşanmaktadır.

  Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

  Belirtiler kişiden kişiye farklılıklar gösterse de en belirgin belirtilerden ilki istemsiz kasılan kaslardan dolayı cinsel birleşmenin gerçekleşememesidir. Gerçekleşse dahi oldukça zorlu bir süreç olmasıdır. Beraberinde endişe, korku, tiksinme ve panik hali görülebilir. Vajinismus hastaları acı beklentisi sonucunda kendilerini savunma ve koruma çabası içine girer ve bacaklarını açılmalarını engelleyecek boyutta sıkıca kapatarak eşini iter. Hatta nefesinin kesildiğini bile tarif edebilir. Bu belirtiler sadece cinsel birliktelik esnasında değil, hastanın kendi elini vajinaya yaklaşması ya da doktor muayenesi esnasında da olabilir. Vajinal  bölgeye müdahale sona erdiğinde kaslar gevşer.

  Vajinismus Sonradan Ortaya Çıkar mı?

  Primer vajinismus: İlk cinsel deneyimde ortaya çıkan vajinismustur.

  Sekonder vajinismus: Daha önce acılı ya da acısız cinsel birliktelik yaşamış sonrasında vajinismus gelişmiş kadınlarda görülen durumdur. Doğum, düşük, kürtaj, kötü ve sert yapılan jinekolojik muayeneler sebep olabilir.

  Vajinismus Tanısı Nasıldır?

  Öncelikle hastaların doktorlara şeffaf yaklaşmaları ve şikayetlerini çekinmeden aktarmaları gereklidir. Doktorlar tıbbi öyküyü oluşturmak için şikayetlerin sıklığını, ne zaman başladığını veya ilintili olabilecek herhangi bir olay olup olmadığı gibi sorular yöneltebilirler. Tıbbi öykünün tamamlanması adına hastanın herhangi bir cinsel travmaya maruz kalıp kalmadığı da irdelendikten sonra fiziksel muayene aşamasına geçilir. Fiziksel müdahalenin ilk aşamasında vajinayı çevreleyen pelvik tabanda herhangi bir anormalliğin bulunup bulunmadığına bakılır. Bu anormalliklerin içinde gential bölgede bir enfeksiyon veya yaranın olup olmadığı da incelenir.

  Hastaların durumundan ötürü muayene süreci hassas bir süreçtir. Hastaların gereken rahatlığı hissetmesi için doğru zamanda tanı konulmalıdır. Hekimler mümkün oldukça yavaş ve nazik bir şekilde muayene etmeye özen gösterirler.

  Vajinismusun Tedavisi Nedir?

  Vajinismus  %100 tedavi edilebilen bir hastalıktır. İyileşme sürecini başlatan İlk ve önemli adımlardan birisi hastanın vajinismus hastalığını kabul etmesi ve bu problemle yüzleşmesidir.

  Yapısal bir sorun olup olmadığı, örneğin kızlık zarının olması gerekenden daha kalın ya septa olup olmadığına bakılır ve olası bir durumda bu yapıya müdahale edilebilir. Bu yapısal anormalliklerin yanı sıra cinsel terapi uzmanlarıyla yapılan tedavilerde, hastanın depresyon hali, cinsel isteksizliğinin sebepleri ya da neden istemsizce bu hastalığı yaşadığı sorgulanır. Doğru uygulanan bir psikoterapi ile hasta sağlıklı bir cinsel yaşantıya ulaştırılabilir.

  Pelvik taban egzersizleri, kasların kasılmasını ve gevşemesini sağlayan kegel egzersizi kullanılabilir. Hastanın bedeni hakkında daha fazla bilgiye sahip olması da iyileşmesine yardımcıdır. Hastanın hem psikoterapi hem de bedensel işlevlerinin artırılmasıyla vajinismus hastalığı tedavisi olan bir hastalıktır. Eğer kişi bu hastalığa sahip olduğundan şüpheleniyorsa uygun tanı ve tedaviye başvurarak destek alması önerilir.

  Vajinismus Gebeliğe Engel Midir? 

  Vajinismus tedavisi mümkün bir durum olup gebeliğe engel değildir.

  Vajinismus Hastaları Normal Doğum Yapabilir Mi?

  Vajinismus hastaları, tedavi sonrasında normal ( vajinal ) doğum yapabilirler.

  Vajinismus Sonrası Cinsellik

  Doğru ve tam tedavi edilmiş vajinismus hastalarının sonrasında cinsel hayatlarında hiçbir problem olmamaktadır.

  İzmir Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2023

  İzmir vajinismus tedavisi ücreti hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Call Now Button