Smear Testi İzmir

  Smear testi İzmir, rahim ağzı kanseri gibi rahim ağzında meydana gelen anormal hücre oluşumlarını tespit etmek için yapılan özel bir tarama testidir. İzmir smear testi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazımızın devamında ”Smear testi neden yapılır?”, ”Smear testi sonuçları ne zaman çıkar?” ve ”Smear testi ağrılı mı?” gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İzmir smear testi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Smear Testi Nedir?

  Pre Kanser(kanser öncüsü) taramasında kullanılan smear testi, rahim ağzı (serviks) kanserinin teşhisinde, rahim ağzındaki hücresel düzensizliklerin tespitinde ya da kansere sebep olabilecek hücrelerin ve enfeksiyonların saptanmasında kullanılan oldukça basit bir testtir. Rahim ağzı kanserinin erken teşhisi, tedavi açısından oldukça önemlidir. Birden fazla seksüel partnerin olması, cinselliğe erken yaşta başlanılması, sigara kullanımı ya da hpv enfeksiyonu gibi faktörler rahim ağzı kanserinin riskini artırmaktadır. Smear testiyle ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Smear Testi Nasıl Yapılır?

  Adet döneminden sonraki bir kaç gün içinde yapılabilen, basit ve ağrısız bir testtir. Vajinaya yerleştirilen spekulumla rahim ağzının görünmesi sağlanır ve küçük bir fırça yardımıyla hücre örnekleri  alınır. 5-10 saniye kadar süren bir işlemdir. Bu örnekler bir patolog tarafından mikroskobik incelemeye alınır ve hücrelerde herhangi bir anormalliğin gelişip gelişmediğine bakılır. Smear testindeki asıl hedef kanser tespitinin yanı sıra kansere sebebiyet verebilecek, dönüşüm geçirebilecek prekanseröz lezyonların saptanmasıdır. Saptanması durumunda kolposkopi ya da hpv testi uzmanlar tarafından istenebilir.

  Smear testi için 48 saat içinde cinsel ilişki yaşanmaması, vajinanın yıkanmamış durumda olması veya herhangi bir krem ya da ilaç sürülmemiş olması gerekmektedir. Genital bir enfeksiyonun olduğu durumlarda önce tedavi uygulanmakta daha sonra smear testi yapılmaktadır.

  Smear Testi Alınması Ağrılı Bir İşlem Midir?

  Jinekolojik muayenenin bir parçası olan smear testi alınması sırasında ağrı hissetmezsiniz.

  Smear Testi Ne Zaman Yapılmalıdır? 

  İlk cinsel ilişkisinin üzerinden üç yıl geçmiş ya da 21 yaşını geçmiş kadınlara yapılmaya başlanmalıdır.

  Co-test nedir? 

  Serviks kanseri taramasında smear testi ve HPV testinin aynı anda yapılması ve değerlendirilmesine verilen isimdir.

  Smear Testinin Sonucu Nasıl Değerlendirilir? 

  Negatif: Smear testi sonucu hiçbir kanser hücresinin veya kanser öncüsü lezyonların görülmemesidir.

  Pozitif Sonuç: Alınan örneklerde bulunan servikal hücrelerde anormallik vardır. Bu sonuçlar şu şekilde olabilmektedir:

  ASCUS: Smear testiyle toplanan örneklerde anormal hücrelerin varlığı söz konusudur ancak bu değişikliklerin kanser başlangıcı mı yoksa iyi huylu bir lezyon mu olduğu tam belirlenememiştir. Hücresel bozukluk göstergesi olmasa bile bir sonraki test için 1 yıl beklenmez. 2-3 ay sonra yeni bir smear testi yaptırılmalıdır.

  LSIL: Smear testinin sonucunda hücrelerde bozukluk saptandığı durumlardır. Kanser öncüsü bu bozukluklar, rahim ağzı kanserinin olduğunu göstermemektedir. Bağışıklık sistemi %90 oranda bu bozuklukları baskılar ve kişi tam sağlıklı haline döner. Bağışıklık sisteminin güçsüz olduğu durumlarda ise hastalık üçüncü evreye yani HSIL denilen evreye ilerleyebilir.

  HSIL: Smear testi sonucunda hücresel bozukluk saptandığı bu durumda kolposkopik inceleme ve biyopsi gerekmektedir

  Bağışıklık sistemini güçlendirmek, sağlıklı beslenmek ve stresten uzak olmak hücresel bozuklukların kendiliğinden iyileşmesi için önemlidir.

  Smear Testi Sonucu Yanlış Çıkabilir Mi? 

  Pap Smear testinde yanılma olasılığı her testte olduğu gibi bulunmaktadır. Düzenli smear testi  bu olasılığı azaltmayı sağlar.

  Hamilelikte Smear Testi Yapılır mı?

  Pap Smear testi için uygun olan durum kişinin hamileliğe karar vermeden önce genel bir muayeneden geçmesi ve smear testini yaptırmasıdır. Bu durumun planlanmadığı durumlarda ise ilk gebelik kontrolünde, son testten itibaren aradan uzun bir zaman geçmişse smear testi yapılmaktadır. Hamilelik sırasında smear testinin yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur, ilk üç ay idealdir.

  Pap Smear Testi Bakirelere Yapılır Mı?

  Smear testinin yapılabilmesi için kişinin cinsel aktif olması gerekmektedir. Dolayısı ile bakirelere smear testi yapılmaz.

  Smear Testinin Gerekli Olmadığı Durumlar Nelerdir:

  • İyi huylu nedenlerle rahmin alındığı durumlar ( total histerektomi)
  • Rahim ağzı lezyonu olan ancak ardışık 3 testte negatif sonuç tespit edildiği durumlar
  • 70 yaş üstü olup son 10 senede 3 smear test sonucunun negatif tespit edildiği durumlar

  Düzenli smear testi kanser tespiti, erken tedavi gibi açılardan oldukça önemlidir ve rutin bir şekilde yaptırılması önerilmektedir.

  İzmir Smear Testi Fiyatları 2022

  İzmir smear testi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Call Now Button