Rahim Filmi İzmir

  Rahim filmi İzmir , rahim boşluğunu görüntülemek amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Histerosalpinografi (HSG) olarak da adlandırılır. HSG kadın hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılır. İnfertilite, tekrarlayan gebelik kaybı, rahim içerisinde oluşan polip ve myom patolojilerinin teşhisi, tüplerde görülen tıkanıklık ve genişlemenin incelenmesi gibi problemlerin tespitinde rahim filminden faydalanılır. Bunlara ek olarak, gebelik kaybı ve kürtaj yoluyla gebeliğin sonlandırılmasından sonra oluşan yapışıklıkların tespit edilmesinde de kullanılır. İzmir rahim filmi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Histerosalpinografi esnasında rahim içi görüntü kalitesini arttırmak amacıyla kontrast bir sıvı verilerek radyografik yöntemlerle inceleme yapılır. Görüntülemenin net olması için rahim ağzından verilen sıvı aynı zamanda tüplerdeki tıkanıklığında açılmasına yardımcı olur. HSG filminin bu özelliği, infertilite tedavisinde tercih edilen yöntemlerden biri olmasını sağlar. Yazımızın devamında ”HSG nasıl çekilir?”, ”Rahim filmi sonuçları ne zaman çıkar?” ve ”Rahim filmi neden çekilir?” gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. İzmir rahim filmi hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.

  HSG (Rahim Filmi) Nedir?

  Uterus içi ve fallop tüplerinin radyografik yöntemle görüntülenerek incelenmesine rahim filmi denir. Başka bir deyişle histerosalpinografi (HSG) adıyla da bilinir. Rahim filmi radyografiyle görüntü elde edilmesini sağlayan tıbbi bir sıvının rahim içine verilmesiyle gerçekleştirilir. Verilen bu kontrast sıvı rahim boşluğu ve fallop tüplerini doldurarak görüntü oluşmasını sağlar. Bu yöntem ile net görüntüler elde edilerek, rahim ve fallop tüplerine bağlı oluşan kadın hastalıklarının teşhis edilmesi olanaklı hale gelir.

  Rahim filmine, farklı birçok kadın hastalığının tedavi sürecinin planlanmasında başvurulur. Kısırlığa ve tekrarlayan düşüklere neden olan faktörlerin tespit edilmesi aşamasında uterus içi rahim filmi ile gözlemlenir. Kısırlığa ve başka kadın hastalıklarına neden olan fallop tüplerindeki yapışıklık ve tıkanıklıkların tanısını koymak için rahim filminden faydalanılır. Bu tanı işlemi için rahme verilen sıvı sayesinde, tüplerde tıkanıklığa yol açan mukuslu yapılar temizlenerek, hafif tıkanıklıkların açılması tedavi sürecine katkı sağlayabilir. Rahim filmi çektiren kadınlarda, filmden sonraki 6 ay içerisinde gebelik oluşma şansının arttığı görülmüştür.

  HSG (Rahim Filmi) Ne İçin Çekilir?

  HSG filmi, kadın üreme organlarında oluşan patolojilerin tanı ve tedavi yöntemlerinin belirlenme sürecinde başvurulan bir cerrahi yöntemdir. Rahim filmi ile uterusun görüntülenmesine başvurulan durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • İnfertilite,
  • Uterus içinde myom, polip oluşumundan şüphelenmesi durumunda, rahmin yapısının değerlendirilmeisnde
  • Fallop tüplerinde tıkanıklık ve yapışıklık şüphesinde,
  • Tekrarlayan gebelik kayıplarında,
  • Önceden gerçekleştirilen rahim operasyonları sonrasında, rahim filmi ile kontroller yapılır.

  HSG (Rahim Filmi) Nasıl Ve Ne Zaman  Çekilir?

  Historasalpinografi, adet kanaması bittikten sonraki 3 veya 4 gün içerisinde çekilir. Bu zamanın belirlenmesinde, regl dönemi sonrasında endometrium tabakasının ince ve hamileliğin gerçekleme olasılığının düşük olması etkin rol oynar. Rahim filmi çekilirken, filmi çekilecek kişinin, röntgen masasında jinekolojik pozisyonda hazırlanır. Uygun dezenfeksiyon şartları sağlandıktan sonra rahim ağzı( serviks) özel bir aletle sabitlenir ve servikal kanaldan içeri itilen özel bir kanül ile rahim içine radyoopak madde enjekte edilir, verilen madde rahim içine sonra tüplere ve şayet tüpler açık ise  karın boşluğuna yayılır, bu esnada karın alt bölgesinin röntgen çekimleri yapılır. HSG (Rahim filmi) çekilmesi için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  HSG (Rahim Filmi) Ağrılı Bir İşlem midir? Anestezili HSG (Rahim Filmi) Nasıl Çekilir?

  HSG filmi çekilme aşamasında çoğu zaman şiddetli ağrılar ve acılara rastlanmamaktadır. Fakat rahim ağzına yerleştirilen cerrahi aletler ve içeri enjekte edilen radyoopak madde, adet sancısı benzeri krampların görülmesine neden olur. Bu nedenle, hastaların acı eşiğine ve tıbbi durumuna bağlı olarak anestezi altında rahim filmi çekimine başvurulabilir. Rahim filmi çekilmeden önce damar yolu ile hastalara anestezik ilaç enjekte edilir. İlaç sonrasında, hasta rahim filmi çekimi esnasında sedasyon olarak ifade edilen derin bir uyku halinde olur ve oluşacak krampları hissetmez.

  İlaçlı Rahim Filmi Kimlere Çekilmez?

  Rahim ağzında darlık olan kişilerde filmi çekmek çok zor hatta imkansız olabilmektedir. Rahim ağzında ya da içinde kanser şüphesi olanlarda hastalığın yayılımını kolaylaştırabileceği için uygun değildir.

  İlaçlı Rahim Filminde Tüpler Kapalı ise Ne yapmak Gerekli?

  İlaçlı rahim filminde tüpler kapalı ise (tubal obstrüksiyon) yapılacak olan işlem laparoskopidir. Laparoskopide de tüpler kapalı ise yapılacak işlem tüp bebektir(IVF). İlaçlı rahim filmi çekimi esnasında spazm(kasılma) meydana gelebilir ve aslında açık olan tüpler kapalıymış gibi görünebilir.

  İzmir HSG (Rahim Filmi) Fiyatları 2023

  HSG işlemi anestezi altında veya anestezi olmadan gerçekleştirilebilir. Bu nedenle İzmir rahim filmi fiyatları değişiklik gösterebilir. HSG (rahim filmi) çekilmesi fiyatları hakkında daha detaylı bilgi için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button