İzmir Polikistik Over Sendromu Tedavisi

  Polikistik over sendromu tedavisi İzmir, yumurtalıklarda birden fazla kist oluşumu ile karakterize olan polikistik over sendromunu ve yol açtığı şikayetleri gidermek için yapılan tedavidir. Yazımızın devamında ”Polikistik over sendromu tedavisi nasıl olur?”, ”Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir?” ve ”Polikistik over sendromu kendiliğinden geçer mi?” gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İzmir polikistik over sendromu tedavisi hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Polikistik Over Sendromu Nedir?

  Kadınlarda sıklıkla görülen polikistik over sendromu, adet düzensizlikleri ile kendini belli eden, bir endokrin hastalığıdır. Bunların yanı sıra kanda artış gösteren androjen hormonu yüzünden kilo artışı, tüylenme ve saç dökülme gibi sorunlar yaratmaktadır. Yumurtalıklarda oluşan ve hormonal yapıyı bozan  kistler yüzünden bu hastalığa sahip kadınlarda kısırlık gibi problemler de ortaya çıkabilmektedir. Bir yumurtlama problemi olarak tanımlanabilecek bu sendromun genetik kökenli olduğu düşünülmektedir.

  Polikistik Over Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

  Hastalığın belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve ilk aşamalarda belirgin olmayabilir. Bir süre adet görmeme ya da uzun aralıklarla adet görme gibi adet düzensizlikleri en önemli belirtiler arasında yer alır. Kanda artışa geçen androjen hormonu da belirtileri ortaya çıkaran etmenlerden birisidir. Görülen belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Adet düzensizliği
  • Kilo artışı
  • Tüylenme
  • Sivilcelenme
  • Saç dökülmesi
  • Hamile kalmakta zorlanma ve kısırlık
  • Cilt dokusunda değişimler
  • Ciltte lekelenmeler
  • Depresyon
  • Kanda yüksek oranda androjen hormonu
  • Göğüs ölçüsünde değişiklikler

  Polikistik Over Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

  Genetik ve çevresel faktörlerin önemli rol oynadığı bilinse de hastalığın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ailesel yatkınlık önemli bir faktördür ve ailesinde bu sendroma sahip olan bir kişinin diğerlerine göre polikistik over sendromu yaşaması daha olasıdır. Hastalığın sebebi tam bilinmese de insülin hormonunun neden olduğu düşünülmektedir. Aşırı kilolu,obezite olma halinde insülin direnci ortaya çıkmaktadır. Bu insülin direncinin yarattığı yüksek insülin seviyelerinin androjen seviyesini artırdığı ve polikistik over sendromunu tetiklediği düşünülmektedir. Vücuttaki cinsiyet hormonlarının dengesizleşmesi yumurtlama problemlerini doğurur.

  Polikistik Over Sendromunun Tanısı Nasıl Konulur?

  Polikistik over sendromu şüphesiyle gelen hastanın tıbbi öyküsü alınır ve klinik olarak değerlendirilir. Adet düzensizliği, tüylenme gibi birçok belirtinin görüldüğü hastanın yumurtalıkları ve rahmi vajinal ultrason ile incelenir. Adetin üçüncü gününde yapılan kan testleri hormon seviyelerini ölçmeye yarar ve tanı sürecinde yardımcıdır.

  Polikistik over sendromuna sahip kadınlarda yumurtlama döngüsünü düzenlemede görevli FSH ve LH hormon seviyelerinin normalin dışında kaldığı ve androjen hormonun normale göre yüksek olduğu görülür.

  Polikistik Over Sendromunun Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Her kişiye özel olarak planlanan tedavi süreci endokrin uzmanları ve kadın doğum doktorları tarafından uygulanır. Hastanın yaşı ve seçtiği tedavi yolu değişiklik göstermektedir.

  Polikistik over sendromunun tedavi edilmediği durumlar, bu hastalığın yumurtlama problemine yol açmasından dolayı daha ciddi sorunlara dönüşebilir. Bu yüzden tedavi süreci kapsamlıdır ve hastalığın yol açtığı ikincil rahatsızlıkların giderilmesi de amaçlanır. Kan testinde eğer hormonal bir bozukluk görülmüşse doğum kontrol hapları ya da adet düzenleyici haplar önerilebilir. Öncelikli tedavide kişiye özel hazırlanmış polikistik over sendromu diyeti ile hastanın ideal kiloya düşmesi amaçlanır. Bu sayede hastanın insülin direnci düzenlenir ve bu tedavinin kritik kısımlarından birisidir. İdeal kiloya ulaşılması kişinin adetinin düzenlenme olasılığını artırmaktadır.

  Kanda artışa geçmiş androjen hormonunu düşürmek için kullanılan antiandrojen ilaç tedavisi de tedaviye yardımcı olabilir..Tüylenme ya da sivilcelenme gibi hastalığın yol açtığı sorunları düzeltmede doğum kontrol hapına başvurulabilir. Bu tedavi ayrıca rahmin iç tabakasının aşırı kalınlaşmasını ve bundan dolayı oluşabilecek diğer rahatsızlıkları da önlemektedir. Saç dökülmesi için takviye vitaminler ve doğal içerikli şampuanlar kullanılabilir.

  Polikistik Over Sendromu Hangi Hastalıkları Tetikleyebilir? 

  Özellikle üreme çağındaki kadınları son dönemlerde fazlasıyla etkileyen polikistik over sendromu, her 10 kadından 1’inde görülmekle beraber tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Kalp hastalıkları, hipertansiyon, rahim kanseri ya da şeker hastalığı gibi ciddi sağlık sorunları oluşabilmektedir.

  Polikistik Over Sendromu Yaşayanlar Hamile Kalabilir mi?

  Polikistik over sendromu kalıcı bir kısırlık olarak tanımlanamadığı gibi tedavi edilmediği durumlarda hamile kalmayı güçleştiren hatta imkansızlaştıran bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip kadınların bir kısmı gebelik problemi yaşamayabileceği gibi, diğer kısmı kapsamlı bir tedavi ve gebelik programına uygun bir düzende ilerlemelidir. Adet ve hormon düzenlenmesi gibi tedaviler ve ideal kilo kadınların gebe kalmasına yardımcı tedavi yöntemleridir.

  İzmir Polikistik Over Sendromu Tedavisi Fiyatları 2023

  İzmir polikistik over sendromu tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Call Now Button