Menopoz Tedavisi

Menopoz Nedir?

Menopoz, kelime anlamı olarak, yumurtalıkların işlevinin sona ermesi sonucu, adet kanamasının kalıcı olarak kesilmesidir. Menopoz tanısı için, adet görülmeden  1 yıl geçmiş olması gerekmektedir.

Menopoz Yaşı Ortalama Olarak Kaçtır?

Menopoz yaşı  ülkemizde 48-52 arasında değişmekle birlikte ortalama 50 olarak kabul edilmektedir.,

Premonopoz-postmenopoz-klimakteryum Nedir?

Adetten kesilmeden önceki döneme premenopoz, sonraki döneme ise postmenopoz denilmektedir. Klimakteryum, premenopoz, menopoz ve post menopoz dönemlerini içine alan dönemi ifade etmek için kullanılır.

Cerrahi Menopoz Nedir?

Yumurtalıkların alınması sonucu adetten kesilme durumuna cerrahi menopoz denilmektedir.

Erken Menopoz Nedir?

40 yaşından önce adetlerin kesilmesi durumuna erken menopoz denilmektedir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Kadınların menopoza girişi bir günde olmaz. Önce yumurtlama fonksiyonunun azalmasına bağlı olarak düzensiz adet kanamaları, aralıklı ateş basma, terleme psikoojik değişiklikler ortaya çıkmaya başlar. Daha sonra yakınmalar giderek artar ve adet tamamen kesilir.

 Menopoz Teşhisinde Hangi Laboratuar Testleri Kullanılır?

Menopoz teşhisinde FSH, LH, E2(estrodiol) hormon değerleri kullanılır.

Menopoz Döneminde Görülen Değişiklikler Nelerdir?

  • Vazomotor Değişiklikler:Kadınların %75-85’i ateş basmalarından, gece terlemelerinden  yakınır. Bu değişiklikler yüz, boyun ve göğüste rahatsız edici ısı yayılma hissi ve ardından terleme olarak görülmektedir.
  • Ürogenital  Değişiklikler: Üreme organları boy ve ağırlığında azalma, genital organların mukozasında incelme, düzleşme, bağ dokusu ve kaslarda atrofi, vajinanın elastikiyetinde azalma, dış genital organlarda küçülme görülür. İdrar yaparken yanma, sık idrara çıkma ya da idrar kaçırma gibi durumlar görülebilir.
  • Dermatolojik Değişiklikler: Deri esnekliği azalır ve deri incelir. Koltuk altı ve genital bölgedeki tüyler azalır.
  • Kardiyovasküler Sistem Değişiklikleri: Östrojen, koroner arter hastalık riskini çeşitli mekanizmalar ile azaltmaktadır. Menopoz ile birlikte kardiyovasküler hastalık riski artmaktadır.
  • Kas ve İskelet Sistemi Değişiklikleri: Omurga esnekliğini zamanla kaybeder, osteoporoz gelişmeye başlar.
  • Kilo Artışı: Metabolik hızın azalması ile birlikte kilo artışı görülür.

İnsan yaşamı bir süreç olarak düşünülürse menopoz dönemi bir hastalık değil, mutlak geçirilecek süreçlerden biridir ve bu döneme ilişkin pozitif tutum yaşam kalitesini arttırmakta ve menopoza uyum sürecini kolaylaştırmaktadır. Sağlıklı beslenmek, spor, egzersiz, düzenli uyku, sigara ve alkolden uzak durmak,  bu dönemin daha kolay atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Call Now Button