Labioplasti İzmir

  Labioplasti İzmir, iç vajinal dudaklarda genetik faktörlere veya yıpranmaya bağlı meydana gelen sarkma gibi estetik sorunları gidermek için yapılan genital estetik operasyonudur. Kişiye özel planlanan cerrahi müdahaleler sayesinde vajina iç dudakları toplu ve çekici bir görünüme kavuşturulabilmektedir. İzmir labioplasti hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Bu yazının devamında ”İç dudak estetiği nasıl yapılır?”, ”Labioplasti ameliyatı neden yapılır?”, ”İç dudak estetiğinin avantajları nelerdir?” ve ”Labioplasti ameliyatı ne kadar sürer?” gibi merak edilen soruları yanıtlayacağız. İzmir labioplasti ameliyatı hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Labioplasti Nedir?

  Labioplasti ameliyatı doğuştan gelen ya da ergenlikten sonra zaman içinde genişleme, sarkma, kararma gibi değişimlere uğrayan vajinanın iç dudaklarının cerrahi müdahaleyle düzeltilmesi işlemidir. Labioplasti ameliyatının amacı, yağ ve kıl hücresinin bulunmadığı, sürekli nemli yapıda bulunan iç dudakların (labia minora) kusurlarının giderilmesidir. İç dudakların normalden büyük olması ya da sarkık oluşu da en sık gözlemlenen genital estetik sorunlarındandır. Bazı durumlarda ise iç dudakların asimetrik ve farklı yapıda oluşu da düzeltilebilmektedir. Labioplastiye olan talep dünya genelinde her yıl artmaktadır. 

  Labioplasti Neden Uygulanır?

  Estetik kaygıların yanı sıra labioplastinin tıbbi zorunluluk olarak görüldüğü durumlar da mevcuttur. Örneğin iç dudakların aşırı derecede büyüdüğü durumlarda, tedavi uygulandığı halde ortaya çıkan vajinal ve üriner enfeksiyonlar, cinsel ilişki sırasında ağrı çekme durumu ve hareketlerde kısıtlanma görülmektedir. 

  Labioplastinin başlıca yapılma sebeplerinden birisi iç dudakların  dış dudaklara taşacak şekilde sarktığ, bir diğer adıyla labial hipertrofinin yaşandığı durumlardır. Ayrıca dudak kenarlarının renginin aşırı derecede koyulaştığı durumlarda da labioplastiye başvurulmaktadır. 

  Normalde yapısal olan iç dudaklarda, normal doğumda yaşanan travmalarla, çoklu doğumlarla, menopozun yarattığı hormonal değişikliklerle, kilonun hızlı alınıp verildiği durumlarla ve daha başka sebeplerle sarkma yaşanmaktadır. Anatomik olarak iç dudakları örten dış dudaklar artık kapatamaz hale gelir. Bu bozuklukları düzeltmek için labioplasti uygulanmaktadır. 

  Labioplasti tıbbi olarak şart olmasa da estetik bozukluklardan dolayı kişinin psikolojisini ve gündelik yaşamını olumsuz açıdan etkilemektedir. 

  Labioplasti Kimlere Yapılabilir?

  İşlevsel ya da estetiksel olarak, başka bir hastalığa sahip olmayan erişkin her kadına yapılabilmektedir. Doğum yapmış kadınların yanı sıra hiç doğum yapmamış ama estetik açısından sorun yaşayan kadınlarda labioplasti ameliyatı olabilmektedir.

  Labioplasti Nasıl Yapılır?

  Kişinin labioplastiye uygunluğu bir hekim tarafından belirlendikten sonra bir hastane ortamında steril şekilde gerçekleştirilmesi gereken bir ameliyattır. Uygunluk belirlendikten sonra işlemin öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler hekim tarafından hastaya bildirilir. Bazı durumlarda lokal anesteziyle yapılabilirken bazı durumlarda genel anestezi tercih edilmektedir. İşlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez ve bir sorun yaşanmadığı sürece ortalama 30-60 dk süren bir ameliyattır.

  Labioplasti Sonrasında Neler Olabilir?

  Labioplastide komplikasyonlar genellikle ortaya çıkmamaktadır. Enfeksiyon, kanama ya da doku zararı genellikle herhangi bir cerrahi müdahale sonrasında görülebilecek durumlardır bu yüzden steril bir ortamda, uzman bir hekim tarafından yapılması gereken bir işlemdir. 

  Ameliyat sonrasında herhangi bir kanama durumu yaşanmaz. Nadiren de olsa dikişlerden dolayı lekelenme şeklinde, çok az bir kanama görülebilir. Ameliyattan sonraki ilk dönemde vulva şiş, hassas ve kızarık olmaktadır. Bu durumun önüne geçilmesi için doktorun göstereceği soğuk kompres yöntemiyle bölgede oluşan ödemin giderilmesi amaçlanır. İyileşme hızı oldukça yüksektir çünkü labiumlar kanlanma bakımından zengin bir bölgedir. 

  Eriyen estetik dikişler kullanıldığı için işlem sonrasında herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek yoktur. Dikişler 15 gün içinde kendiliğinden emilir yada düşerler. 

  Kişiden kişiye değişmekle beraber gündelik yaşantıya birkaç gün sonra dönülebilmektedir. Tam iyileşme herhangi bir sorun çıkmadığı takdirde 30 günü bulan bir süreçtir.

  Labioplastiden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Doktorun önerdiği sıklıkta pansuman yapılmalıdır.
  • Gerilmeyi gerektiren pilates gibi sporlardan ya da bölgeye baskı uygulayabilecek bisiklet binme gibi durumlardan kaçınılmalıdır. 
  • Tuvalet temizliğine özen gösterilmeli, temizlik önden arkaya olacak şekilde yapılmalıdır.
  • Deniz, havuz, küvet enfeksiyon riski taşımaktadır. Doktor aksini söyleyene kadar ayakta duş alınmalı, bu tarz aktivitelerden kaçınılmalıdır. 
  • Tam iyileşme 30 günü bulduğu için bu süre geçene kadar cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. 
  • Aynı şekilde tam iyileşme gerçekleşene kadar bölgeye epilasyon veya ağda uygulanmamalıdır.

  Labioplasti Ameliyatından Sonra Dikiş İzi Kalır mı?

  Uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilen labioplasti ameliyatının dikiş izleri kalmaz ya da bir ameliyat geçirildiği anlaşılmaz. 

  Labioplasti Doğum Yapmaya Engel midir?

  Doğum kanalını etkileyen bir ameliyat olmadığı için kişinin normal ya da sezaryen doğum yapmasını engellemez. 

  Labioplasti Sonrası İç Dudaklarda Yeniden Sarkma Olur mu?

  Ameliyatta dokular alındığı için yeniden dokunun ürediği ya da sarktığı görülmez.

  İzmir Labioplasti Fiyatları 2023

  İzmir labioplasti fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Call Now Button