Kızlık Zarı Dikimi İzmir

  Kızlık zarı dikimi İzmir, zarar gören kızlık zarlarının onarılması için yapılan ve farklı tekniklerle gerçekleştirilebilen özel bir uygulamadır. İsteyen bireyler kızlık zarı muayenesi sayesinde kızlık zarlarının bütünlüğünü kontrol ettirebilir ve daha sonra ise kızlık zarı dikimi yaptırabilirler. İzmir kızlık zarı dikimi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Yazımızın devamında ”Kızlık zarı dikimi nasıl olur?”, ”Kızlık zarı dikimi kimlere yapılabilir?” ve ”Kızlık Zarı dikimi ağrılı mı?” gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İzmir kızlık zarı dikimi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

  Kızlık zarı dikimi, kızlık zarının geçici veya kalıcı bir şekilde onarılması amacıyla yapılan özel bir uygulamadır. Bu uygulama 18 yaşını doldurmuş olan her bireye yapılabilmektedir.

  Kızlık Zarı Nedir?

  Halk arasında bilinen adıyla kızlık zarı, hymen adını Yunan mitolojisindeki evlilik ve düğün tanrısından almıştır, vajinanın girişinde bulunan bir mukozal kıvrımdır. Vajinanın gelişimi sırasında oluşan bu mukozal kıvrım vajinanın girişinden 1-1.5 cm içeride bulunur. Kapalı bir zar olmamakla beraber vajinal salgıların ve adet kanının dışarıya akmasını sağlayan bir açıklığa sahiptir. Ergenlik çağına gelene kadar çocuğu genital fonksiyonlardan koruması dışında bilinen işlevsel bir fonksiyonu yoktur. Daha fazla bilgiye ulaşmak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir?

  Kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber kızlık zarının şekli, elastikliği, damarsal yapısı, kalınlığı-inceliği veya ilk cinsel birliktelikte yaşanan durumlar kanama miktarını etkilemektedir. Bazı yapısal farklılıkların olduğu durumlarda hiç kanama da görülmeyebilir. İlk cinsel birliktelik sırasında genişleyerek kanama olmamasına sebep olabilir bu yüzden her ilk cinsel ilişkide bir kanama durumunun yaşandığı genellemesi doğru değildir. Aynı şekilde ince ve az sayıdaki kılcal damarlara sahip kişilerde de çok az kanama ya da hiç kanamama durumu olabilir. Kızlık zarı çeşitleri şu şekildedir:

  Septalı (bölmeli) kızlık zarı: Zarın iki bölmeli göründüğü ve orta kısımda bir uzantının bulunduğu kızlık zarıdır. İlk cinsel birlikteliğin çok zor olmasına ya da fazla kanamaya sebep olabilir. Bazı durumlarda birlikteliği imkansızlaştırdığı için müdahale edilebilmektedir.

  Anüler tip kızlık zarı: Zarın ortasında yuvarlak delik görünüme sahip olmasıyla beraber en sık görülen kızlık zarı tipidir. Zar ince ve elastik bir yapıya sahip olduğu için cinsel birliktelik sırasında boşluk esneyerek geniş bir zemin hazırlar. Cinsel ilişki sonrası çok az kanama veya hiç kanamama görülebilir.

  Kribriform tipi kızlık zarı: Zarda delik yerine çok sayıda elek görünümünde delikçiklerin olduğu kızlık zarı tipidir. Çok nadiren görülmekle beraber cinsel ilişkiyi imkansız hale getirir ve cerrahi müdahaleye başvurulur.

  Kresentrik tipi kızlık zarı: Zarın deliğinin asimetrik, yarım ay görünümünde olduğu kızlık zarı tipidir. Kızlık zarının altındaki kenarın katlandığı oluşturduğu durumdur. İlişki çok ağrılı ve çok zor geçebilir ya da ilişki gerçekleşmeyebilir. Gerçekleşmediği takdirde cerrahi müdahale ile kızlık zarı çıkartılır.

  İmperfore (tamamen kapalı) kızlık zarı: Zarda olması gereken boşluk yoktur ve tamamen kapalıdır. Ergenlik çağına girmiş kızlarda adet kanı dışarı aktarılamadığı için ve oldukça ağrılı sonuçlar doğurabilir. Kızlık zarı cerrahi olarak açılmaktadır.

  Mikroperfore Hymen: Kızlık zarının ortasındaki delik çok küçüktür.

  Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

  Kızlık zarı genellikle ilk cinsel birliktelikte bozulmaktadır. Bazı durumlarda esnek kızlık zarına sahip kişilerde ya da ilk cinsel birliktelik sırasında zarın yeterince gevşemesinden dolayı bozulmadığı da görülebilir. Vajinanın girişinde bulunan kızlık zarının zedelenmesi, penisin içeri girmesiyle ortadaki açıklıktan kenarlara doğru olacak şekilde gerçekleşir.

  Kızlık Zarının İlk İlişkide Zedelenmesi Ağrı Yapar Mı?

  Kızlık zarının bozulması, ilk cinsel birliktelikte kendini rahat bırakması sağlanırsa ağrıya sebep olmaz. Kadının psikolojik olarak rahat ve hazır hissetmesi önemlidir.

  Kızlık Zarı İlişki Dışında Bozulur mu?

  Cinsel ilişki dışında, mastürbasyon sırasında, düşmelerde ve kazalarda ya da bazı spor aktiviteleri sırasında da bozulabilir. Vajinaya bir cismin girmesi de (parmak, vibratör, jinekolojik muayene) kızlık zarını bozabilmektedir.

  Kızlık Zarının Kanaması Nasıl Durur?

  Kanamanın az olduğu durumlarda herhangi bir müdahaleye gereksinim duymadan kendiliğinden durmaktadır. Lakin yoğun kanamanın yaşandığı ve durmadığı durumlarda vajinal tampona ya da cerrahi müdehaleye ihtiyaç duyulabilir.

  Kızlık Zarı Gözle Görülür mü? 

  Kızlık zarını kişinin kendi kendisine görmesi oldukça zordur. Gereken uzmanlığa, anatomik bilgiye, doku bilgisine ve doğru pozisyona göre bir yorumda bulunulabilir. Litotomi pozisyonunda ve uzman bir hekimin eşliğinde kızlık zarının şekli görülüp tanımlanabilir. Başka birisinin ya da kendisinin kızlık zarını uzman olmayan kişiler ayırt edemezler. Kızlık zarı dışarıdan görülen bir yapı değildir.

  Kızlık Zarı Bozulmadan Gebe Kalınır mı?

  Kızlık zarı bozulmadan, tam bir cinsel birliktelik olmasa bile gebelik ihtimali düşük de olsa vardır.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesi, konusunda uzman bir kadın doğum uzmanı tarafından jinekolojik masada, kısa sürede yapılan özel bir muayenedir, muayene esnasında ağrı, acı hissedilmez.

  Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Olur?

  Kızlık zarı dikimi, kalıcı kızlık zarı dikimi ve geçici kızlık zarı dikimi olmak üzere iki farklı teknikle yapılabilir. Her iki uygulama da ağrısız bir şekilde gerçekleşir. Bu uygulamalar sayesinde kızlık zarı onarılır ve hasta aynı gün içerisinde taburcu edilir.

  İzmir Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2023

  İzmir kızlık zarı dikimi fiyatları 2023 ve kızlık zarı muayenesi fiyatları hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Call Now Button