İdrar Kaçırma Tedavisi İzmir

  İdrar kaçırma tedavisi İzmir, kadınlarda çeşitli sebeplerden meydana gelebilen idrar kaçırma problemini ve bu problemin yol açtığı şikayetleri gidermek için yapılan tedavilerdir. İzmir idrar kaçırma tedavisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Yazımızın devamında ”İdrar kaçırma tedavisi nasıl yapılır?”, ”Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri nelerdir?” ve ”İdrar kaçırma sorunu nasıl geçer?” gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. İzmir idrar kaçırma tedavisi hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  İdrar Kaçırma Nedir?

  Kişinin sosyal hayatını koku ve hijyen açısından kötü etkileyen ve psikolojik olarak da sıkıntı yaratan idrar kaçırma sorunu, kadınların erkeklere oranla daha fazla yaşadığı bir rahatsızlıktır. Toplumda bu rahatsızlık çok dillendirilmediği için gizlenmiş gibi görünse de her 3 kadından 1’si idrar kaçırma rahatsızlığı yaşayabilmektedir. Bazı durumlarda genetik bazı durumlarda pelvik kaslarının yapısıyla alakalı olabilen idrar kaçırma rahatsızlığının sebebi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. İdrar kaçırma ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kadınlarda İdrar Kaçırma (Üriner İnkontinans) Nedir?

  Yaşam kalitesini düşüren ve kişiyi sosyal hayatta geriye çeken idrar kaçırma sorunu önemli bir sağlık sorunudur. Kadınlarda 30 yaşından sonra başlayabilen ve zaman geçtikçe sıklığı artabilen idrar kaçırma sorunu, koku ve hijyen açısından hastanın hayatını kötü yönde etkilemektedir. Sebep olan faktörler değişkenlik göstermekle beraber genetik ve durumsal olarak ayrılabilir. Bazı hastaların doğuştan pelvik taban kaslarının zayıf oluşu bu duruma sebep olabilir. Bazı durumlarda ise çok doğum yapmış olmak, sağlıksız yaşam tarzı, obezite ve sigara kullanımı da idrar kaçırmaya sebep olabilmektedir.

  Bu rahatsızlığın önüne geçmek için sağlıklı bir yaşam tarzının takip edilmesi önem taşımaktadır. Gündelik hayata egzersiz ve sağlıklı beslenme dahil edilmeli, kilo sorunu varsa bir uzmanla çözülmeli ve sigara kullanılmamalıdır. Ayrıca vajinal kasları güçlendiren kegel egzersizi idrar kaçırma rahatsızlığı için etkili bir tedavi yöntemidir.

  Kadınlarda İdrar Kaçırma (Üriner İnkontinans) Belirtileri Nelerdir? 

  Belirtiler idrar kaçırma türlerine göre değişiklik göstermektedir. Başlıca sebepler şu şekilde sıralanabilir:

  • Stres İnkontinans: Bu tür psikolojiden bağımsızdır. Kişinin öksürdüğü, hapşırdığı ya da ağır bir cisim kaldırdığı durumlarda karın iç basıncının artmasıyla oluşan idrar kaçırma tipidir. Bu basıncın mesane üzerine yansımasıyla meydana gelir ve genellikle üretradaki açının bozulmasından dolayı oluşmaktadır.
  • Urge(Sıkışma) İnkontinans: Mesanenin dolu veya boş olması fark etmeksizin ani gelişen ve kişinin tuvalete yetişemeden idrar kaçırdığı durumdur. Soğuğa maruz kalmak ya da su sesinin tetiklemesiyle oluşabilmektedir. Uyku sırasında da damla damla oluşabilmekte ve mesanede yeterli doluluk olmasa da idrarın çıkma isteği oluşturduğu durumdur. Kişinin davranış biçimine göre şekillenen sıkışma durumu, sık sık tuvalete çıkan ya da idrarını uzun süre tutan insanlarda görülmektedir. Stres inkontinansa göre daha farklı bir durumdur.
  • Karma İnkontinans: Kişinin hem stres hem de sıkışma durumunu birlikte yaşadığı idrar kaçırma tipidir.
  • Taşma Tipi Kaçırma: Nadir de olsa görülebilen nörolojik bir sorundur. Mesanenin gerilmesine bağlı olarak oluşur ve idrar hissedilmez. İleri seviye şeker hastalarında daha sık görülmektedir. Kadınlar için kateter kullanımıyla mesane boşaltımı sağlanabilir lakin kalıcı bir tedavisi yoktur.

  Kadınlarda İdrar Kaçırma (Üriner İnkontinans) Tanısı Nasıl Koyulur?

  Öncelikli olarak kişinin detaylı tıbbi öyküsü alınır ve hastalık geçmişine bakılır. Ne zamandır yaşandığı, sıklığı ve bu sıklığa sebep olabilecek faktörler sorgulanır. Doğum yapma sayısı, menopoz durumu, kilo, sigara kullanımı ya da meslek şartları irdelenir. Ağır işlerde çalışan hastalar karın iç basıncından dolayı bu rahatsızlığı yaşayabilmektedir. Ayrıca başka bir sağlık sorunu, herhangi bir solunum yolu hastalığı da basınç yaratabilmektedir. Bu yüzden basınç yaratabilecek rahatsızlıkların tespit ve tedavisi de önemlidir.

  Tıbbi öykünün yanı sıra hastaya yapılacak fiziki muayene de anatomik bir anormalliğin olup olmadığının anlaşılması açısından önem taşımaktadır. Ayrıca, cinsel hayatında aktif olmayan kadınlarda pelvik kaslarının zayıflaştığı görülür ve bu durumda da idrar kaçırma görülebilmektedir.

  Kadınlarda İdrar Kaçırma (Üriner İnkontinans) Tedavisi Nasıldır?

  Tedavi aşamasında her zaman ameliyata başvurulmaz. Öncelikle hayat tarzındaki değişikler ile hastanın rahatsızlığının ne kadar önlenebileceğine bakılır. Eğer değişikler işe yaramıyorsa tedavi sürecine başlanır. Hastalar davranışsal olarak tedavi edilir ve işeme reflekslerinin güçlenmesi amaçlanır. Kegel egzersizi gibi bazı pelvik tabanı güçlendiren egzersizler önerilir ve kişinin kas eğitimine odaklanılır.

  Stres tipine ya da karışık tipe sahip hastalar genellikle cerrahi yöntemle daha çok sonuç almaktadır. Örneğin askı ameliyatı ile üretranın herhangi bir tıkanıklığa yol açmayacak şekilde desteklenmesiyle stres tipi tedavi edilebilmektedir. Sıkışma tipinde ise mesane kasılmasının önüne geçilmek için kapasite artırıcı antikolinerjik ilaçlar kullanılabilir.

  İzmir İdrar Kaçırma Tedavisi Fiyatları 2023

  İzmir idrar kaçırma tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Call Now Button