Genital Siğil Tedavisi İzmir

  Genital siğil tedavisi İzmir, HPV sebebiyle genital bölgede oluşan ve genital siğil olarak bilinen lezyonları ortadan kaldırmak için yapılan tedavidir. Cinsel yolla bulaşan HPV (Human papilloma virus) enfeksiyonun genital bölgede yarattığı lezyonlara genital siğil denilmektedir. 200’ü aşkın tür arasından 40 kadarı cinsel yolla bulaşarak kadınlarda sıklıkla vulva (dış genital), anüs (makat çevresi) vajen ve serviks( rahim ağzı) bölgelerini enfekte edebilir. İzmir genital siğil ve HPV tedavisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Siğil oluşumuna neden olan tipler HPV 6 ve HPV 11 olarak bilinir. 15 tipi serviks (rahim ağzı) kanseri ile ilişkilidir. HPV virüsünü vücuttan atacak bir tedavi bulunmasa da genital siğillerin tedavisi mümkündür. Yazımızın devamında ”Genital siğiller bulaşıcı mı?”, ”Genital siğil tedavisi nasıl olur?” ve ”HPV tedavisi nasıl yapılır?” gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. İzmir genital siğil tedavisi hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Genital Siğil Nedir? 

  HPV virüsünün sebep olduğu genital siğiller genital bölgede oluşan, açık ya da koyu kahverengi kabarıklıklar şeklinde kendini gösteren, condyloma accüminata olarak adlandırılan lezyonlardır. Hem erkek hem de kadınlarda görülmekle beraber cinsel ilişki ya da temas ile bulaşan viral bir hastalıktır. Vücutta bulunan HPV virüsünü bağışıklık sistemi genellikle baskılayabilse de baskılayamadığı durumlarda genital siğil oluşmaktadır. Genital siğiller tek başlarına kansere yol açmasalar da bazı tipler kanser riskini artırabilmektedir.

  Genital Siğil Belirtileri Nelerdir? 

  Bazı durumlarda belli belirsiz küçüklükte ve deriden kabarık olmadığı gibi kabarcıklı ve pütürlü bir yapıda da olabilir. Genital siğil belirtileri genellikle şöyle olmaktadır:

  • Tek, gruplaşmış, yassı ya da “karnabahar” şeklinde görülebilmektedir. Karnabahar görünümüne sahip siğillerin bağışıklık sistemi düşük kişilerde çıkması daha olasıdır.
  • Genellikle deri renginde olabildiği gibi açık kahverengi, gri, deriden kabarık ya da pütürlü bir görünüme sahip olabilir.
  • Acı ya da ağrı hissiyatı yaratmamaktadır. Lakin kaşıntı ve rahatsızlık hissine sebep olur.
  • Cinsel ilişki esnasında yaşanan kanama durumları genital siğilin belirtisi olabilir.

  Genital Siğil Hangi Bölgelerde Çıkar?

  Kadınlarda dış genital bölgede(vulva), vajina içi ve çevresinde, anüste, kasıklarda ve rahim ağzında görülebilir. Erkeklerde ise penis, testisler, kasıklar veya anüste görülmektedir.

  Yüksek Riskli HPV Tipleri Hangileridir? 

  Rahim ağzı kanseri ya da kanser öncüsü lezyonların%70inden HPV tip 16 ve tip 18 sorumludur. Bunun dışında tip 31, 33, 35,39, 45, 51 de yüksek riskli HPV tipleridir.

  Genital Siğiller (HPV) Nasıl Bulaşır?

  Cinsel yolla bulaşan bu hastalık deriden deriye direkt temas yolu ile bulaşabilir. Bu nedenle tam bir cinsel birliktelik olmasa da hastalık bulaşabilir. İç çamaşırı, havlu, genital bölge için kullanılan traş jiletlerinin ortak kullanımı yolu ile de bulaştığı görülebilir.

  • Cinsel birliktelik sırasında vajinal ya da anal yolla ve kondomun dışında kalan genital bölgeyle temas halinde bulaşabilmektedir.
  • Yayılması yüksek bir virüs olduğu için HPV ile enfekte olmuş bir derinin genital bölgeye teması yeterli olabilmektedir.
  • Nadir de olsa oral cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı görülmüştür.
  • Birden fazla partnerle yapılan korunmasız cinsel ilişki genital siğil riskini artırmaktadır.
  • Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanımı genital siğile sebebiyet verebilir.
  • Genital siğiller tedavi edilmedikleri durumlarda çoğalabilir ve boyut olarak büyüyebilirler.

  HPV Bulaştıktan Sonra Ne Zaman Bulgu Verir?

  Cinsel ilişkiyi takip eden haftalar, aylar hatta yıllar sonra bulgu verebilir (ortalama 3 hafta-8 ay). Diğer olasılık hiç bir şekilde bulgu vermemesidir.

  Genital Siğillerden Korunma Yolları Nelerdir?

  Herhangi bir cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılmalıdır lakin dışında kalan deri bölgelerden de bulaşabileceği gözardı edilmemelidir. Genital siğil tedavisi sürerken cinsel bir ilişkiye girilmemelidir. En etkili yöntem hem kadın hem de erkek için HPV aşısının yaptırılmasıdır. Tüm dünya tarafından kullanılan HPV aşısı kansere yol açan HPV tiplerine karşı tam koruma sağladığı gibi siğil oluşumunu da engellemektedir.

  HPV Aşısı

  HPV aşıları hastalıktan korunma ve yayılımı önlemede en etkili yöntemdir. 13-26 yaş kadınlarda 6 ay içinde 3 doz uygulama ile %90-%100 oranında koruyuculuk sağlanabilmektedir. Aşı tedavi edici değil önleyici olduğu için ideal olanı cinsel ilişkiye başlamadan uygulanmasıdır. Nüksleri önleyebileceği için genital siğili olan hastalara da aşı uygulanabilmektedir.

  Genital Siğil Nasıl Tedavi Edilir? 

  HPV virüsü vücuttan yok edilmesi mümkün olmasa da genital siğiller birçok yolla tedavi edilebilmektedir. Siğili ve çevresindeki dokuyu kimyasal yolla yakan kremler kullanılmaktadır. Bu kremler siğilin sebep olduğu şikayetleri önemli ölçüde azaltmaktadır ve diğer siğil kremlerinden farklı bir yapıda olduğu için vücudun başka bir noktasında kullanılmamalıdır.

  Bir diğer yöntem olan ve anestezi gerektirmeyen kriyoterapi tekniği ile siğiller sıvı nitrojen püskürtülerek dondurulur. Ayrıca lokal anestezi ile yapılan koter ve lazer yöntemleri ile siğiller yakılabilir. Bu yöntemlerin yanı sıra cerrahi müdahale ile de siğiller çıkarılabilir. Anestezi altında siğiller ameliyatla tek tek temizlenebilir.

  Bu tedavilerle siğillerden kurtulmak mümkün olsa da taşıyıcılık durumu hala devam ettiği için kişinin bağışıklık sistemine bağlı olarak yeniden ortaya çıkabilirler.

  Genital Siğillere Nasıl Tanı Konulur?

  Bir Dermatolog tarafından teşhis edilebileceği gibi Jinekologlar ve Ürologlar tarafından da tanı konulabilir. Muayene ile lezyonlar görülebilir, serviksteki (rahim ağzı) değişiklikler PAP SMEAR testi ile tespit edilebilir. HPV  DNA testi ile tip tayini yapılabilmektedir. Yıllık rutin muayeneler erken teşhis açısından önemlidir.

  Genital siğil erken teşhisin önem taşıdığı ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. Yukarıdaki belirtilere sahip kişilerin muayene olması ve gerekli önlemleri alması önerilir.

  İzmir Genital Siğil Tedavisi Fiyatları 2023

  İzmir genital siğil tedavisi fiyatları ve HPV tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Call Now Button