Dört Boyutlu Ultrason İzmir

  Dört boyutlu ultrason İzmir, bebeğin daha detaylı görüntülerine ulaşılmasını sağlayan renkli bir görüntüleme yöntemidir. Dört boyutlu ultrason tıbbi sebeplerle bebeğin gelişimini ve sağlık sorunları olup olmadığını kontrol etmek için yapılabilir. Bunun dışında ailenin bebekle ilgili daha detaylı görüntüler görmek istemesine bağlı olarak da bu işlem uygulanabilir. Dört boyutlu ultrason yöntemi uygulama açısından standart ultrason görüntülemesi ile aynıdır ve sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Yazımızın devamında ”Dört boyutlu ultrason nasıl yapılır?”, ”4 boyutlu ultrason ne kadar sürer?” ve ”Dört boyutlu ultrason ne zaman çekilir?” gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İzmir dört boyutlu ultrason hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Ultrason Nedir ?

  Ultrason ses dalgaları kullanılarak görüntüleme işlemi yapan kontrol ve tanı amaçlı kullanılan tıbbi bir cihazdır. Ultrason cihazı ile organların görüntülenmesini sağlamaktadır. Bu cihaz prob ve görüntüyü işleyen bilgisayar olmak üzere iki parçadan oluşur. Görüntüleme yapılacak bölgede deriye iletken jel sürülür ve prob cihazıyla bölgeye ses dalgaları iletilir. Sonrasında yayılan dalgaların oluşturduğu data bilgisayar yazılımı sayesinde görüntüye dönüştürülür. Ultrason cihazları modern teknoloji ile birlikte 2D, 3D ve 4D olmak üzere farklı boyutlarda görüntü elde etmeyi sağlar.

  Ultrason hastalıkların tanısında kullanıldığı gibi gebelik sürecinde bebeğin gelişimini izlemek için de kullanılır. Gebelik testinin pozitif çıkması ile bebeğin durumunu kontrol etmek için ultrason ile görüntüleme yapılır. Bu şekilde gebeliğin sağlıklı bir gebelik olup olmadığı kontrol edilir. Dış gebelik var ise ultrason ile tespit edilebilir.

  Dört Boyutlu Ultrason İzmir Nedir ?

  Dört boyutlu ultrason yöntemi standart ultrasona göre daha net ve canlı görüntülerin elde edildiği bir yöntemdir. Dört boyutlu ultrasonun çalışma prensibi standart ultrason ile aynıdır. Yine prob cihazı ile ses dalgaları görüntülenmek istenen bölgeye iletilir. Daha sonra bu ses dalgaları ile elde edilen titreşimler işlenerek monitör üzerinde görsel olarak görüntülenir. Dört boyutlu ultrason cihazı gelişen teknoloji ile daha detaylı görüntüler sunmaktadır. Ayrıca bu ultrason çekiminde bebeğin canlı hareketleri eş zamanlı olarak izlenmektedir.

  İzmir Dört Boyutlu Ultrason Nasıl Uygulanır ? 

  Dört boyutlu ultrason uygulaması için anne sedyeye yatırılır. Daha sonra alt karın bölgesine iletken jel sürülür. Doktor jel sürülen bölgede prob cihazını dairesel hareketler ile gezdirerek anlık görüntüler elde eder. Bu görüntüler monitör üzerinden izlenir. Dört boyutlu ultrasonun uygulanma şekli standart ultrason ile oldukça benzerdir.

  Dört Boyutlu Ultrason Ne Zaman Uygulanır ?

  Dört boyutlu ultrason görüntülemesi gebeliğin üç farklı döneminde yapılabilmektedir. Gebeliğin 11. haftası ile 13.haftası arasında yapılan dört boyutlu ultrason incelemesi ile bebeğin gelişimi, ense kalınlığı, kalp yapısı, amniyon sıvısı miktarı, plasentanın yerleşimi gibi durumlar kontrol edilir.

  Diğer yandan genellikle dört boyutlu ultrason incelemesi gebeliğin 18.haftası ile 23.haftası arasında yapılmaktadır. Kontrol edilen değerler 11-13.haftalar arasında yapılan görüntüleme ile aynıdır fakat 18-23 haftaları arasında yapılan görüntülemede daha detaylı veriler elde edilir. Bu dönemde sıvı kesesinin içindeki su miktarının fazla olmasından dolayı elde edilen veriler daha ayrıntılıdır.

  Son olarak dört boyutlu ultrason incelemesi  24.hafta sonrasında da yapılabilir. Bu görüntüleme ile bebeğin gelişim ile alakalı bir anormallik olup olmadığı test edilebilir.

  Dört Boyutlu Ultrason Avantajları Nelerdir ?

  Dört boyutlu ultrasonun en büyük faydası gebelik sürecinde bebeğin anatomisine ait detaylı görüntüleme yapabilmesidir. Bu şekilde bebekte var olan fiziksel sorunlar erken tespit edilebilir. Bu anormallikler :

  • Ense kalınlığı ölçümü ile tespit edilen Down Sendromu
  • Eksik parmak ya da altı parmaklılık
  • Yarık dudak ve damak
  • Beyin ya da omurilik kaynaklı rahatsızlıklar
  • Annede oluşabilenmiyom ve polip gibi patolojik lezyonlar şeklinde sıralanabilir.

  İki boyutlu ultrason düz bir açıdan görüntüleme sağladığı için bu fiziksel detayları göstermemektedir. Bu sebeple dört boyutlu ultrason fiziksel sorunların görüntülenmesinde avantaj sağlar.

  Dört Boyutlu Ultrasonun Zararı Var Mıdır ?

  Ultrasonografide ses dalgaları kullanıldığı için anne ve bebek açısından herhangi bir soruna neden olmaz. Bu güvenilirlik dört boyutlu ultrason için de geçerlidir. Ayrıca herhangi bir zararı olmadığı için birden fazla kez de uygulanabilir.

  Dört Boyutlu Ultrason ile İki ve Üç Boyutlu Ultrason Arasındaki Farklar Nelerdir ?

  İki boyutlu ultrason yönteminde düz bir açı ile siyah-beyaz görüntüleme elde edilmektedir. Üç boyutlu ultrason bu görüntülemeyi bir seviye üste çıkararak daha detaylı ve renkli görüntüler elde edilmesini sağlamıştır. Fakat üç boyutlu ultrason ile canlı görüntü elde edilememektedir. Diğer yandan dört boyutlu ultrason ile renkli ve detaylı görüntüler görüntüleme ile eş zamanlı olarak verilir. Bu şekilde bebeğin ayrıntılı görüntülemesi canlı video izlenimi olarak sunulmaktadır.

  İzmir Dört Boyutlu Ultrason Fiyatları 2023

  Dört boyutlu ultrason görüntülemesi bebeğin renkli ve ayrıntılı görüntülerinin elde edildiği bir ultrasonografi işlemidir. Bu yöntemde görüntüleme yapılırken canlı olarak bebeğin gerçeğe en yakın görüntülerine ulaşılır. Dört boyutlu ultrason yöntemi ses dalgaları kullanılarak görsel data elde edilmesine yönelik çalışır. Herhangi bir zararlı ışın gönderilmediği için ultrason gibi anne ve bebek için hiçbir zararı bulunmamaktadır. Bu sebeple dört boyutlu ultrason birkaç kez uygulanabilmektedir. Dört boyutlu ultrason yöntemi erken teşhis için kullanılabileceği gibi bebek hakkında ayrıntılı görüntü elde etmek amacıyla da uygulanabilir. Bu görüntüleme yöntemi ile bebekte oluşabilecek fiziksel sorunlar ve genetik hastalıkların bazıları tespit edilebilmektedir. İzmir dört boyutlu ultrason fiyatları 2023 hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

  Call Now Button