Dış Gebelik Tedavisi İzmir

  Dış gebelik tedavisi İzmir, gebeliğin rahim içerisinde gerçekleşmediği anormal gebeliğin sonlandırılmasına yönelik tedavidir. Dış gebelik farklı sebeplerden dolayı döllenmiş yumurtanın uterus yani rahim içerisine yerleşememesinden kaynaklanmaktadır. Anormal bir gebelik olan dış gebelik anne açısından riskli olduğu için ciddi bir sağlık problemidir. Dış gebelik sebebiyle taşıyıcı doğurganlığını kaybedebilir ve tedavi için geç kalınır ise hayati risk ortaya çıkabilir. Dış gebelik sonucunda sağlıklı bir doğum veya bebek gelişimi görülemeyeceği için teşhis edildiği durumda acil olarak bu gebeliğin sonlandırılması gerekmektedir. Bu sebeple dış gebelik tedavisi kürtaj ile uygulanır. Yazımızın devamında ”Dış gebelik tedavisi nasıl olur?”, ”Dış gebelik belirtileri nelerdir?” ve ”Dış gebelik nedenleri nelerdir?” gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İzmir dış gebelik tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Dış Gebelik Nedir ?

  Dış gebelik ya da ekoliptik gebelik döllenmiş yumurtanın fallop tüpü, rahim ağzı veya karın içerisi gibi bölgelere yerleşmesi durumudur. Sağlıklı bir gebelikte fallop tüpünde bulunan yumurtanın döllendikten sonra rahim içerisine yerleşmesi gerekir. Rahim bebeğin gelişimini sağlayacak hazırlıkları yapan tek organdır. Bu sebeple döllenmiş yumurtanın yerleştiği diğer bölgelerde bebeğin tutunabileceği ve korunabileceği bir yer yoktur. Bu durumda embriyo gelişimi sağlanamaz ve gebeliğin ilerlemesi durumunda anne zarar görür.

  Dış gebeliğin yerleştiği bölgeye göre etkileri vardır. En sık karşılaşılan durum döllenmiş yumurtanın fallop tüplerinden birine yerleşmesidir. Bu durumda fallop tüpünde gelişen yumurta fallopi tüpünde hasar verir ve anne doğurganlığını kaybeder. Rahim ağzı ve karın içi gibi bölgelere nadiren de olsa döllenmiş yumurta yerleşebilir. Bu bölgelerde ise oluşan baskı sebebiyle çevre organ ve dokularda hasar oluşmaktadır. İlerlemiş dış gebelik vakalarında anne için hayati riski söz konusu olabilir.

  Dış Gebelik Neden Olur ? 

  Dış gebelik aktif cinsel hayatı olan her kadın için bir risk unsurudur. Diğer yandan dış gebelik nadir olarak görülmektedir. Hamileliklerin yaklaşık olarak 2% gibi bir oranında dış gebelik meydana gelir. Dış gebelik riskinin yüksek olduğu durumlar ise :

  • Daha önceden dış gebelik görülmüş olması
  • Rahim veya karın bölgesinde cerrahi operasyon geçirmiş olmak ve buna bağlı gelişebilecek yapışıklıklar
  • Rahim içi araç (spiral) kullanılarak uygulanan doğum kontrol yöntemine rağmen hamile kalmak
  • Yumurtalıklarda veya üreme organlarında enfeksiyongeçirmiş olmak
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  • Üreme organlarında yapısal bozukluklar
  • Gebelik oluşumu için ilaç kullanımı (kısırlık tedavileri)
  • Sigara kullanımı olarak sıralanabilir.

  Bu risklerin varlığı halinde gebelik düşünen kadınların bir jinekolog ile görüşerek hamilelik planlaması yapması önemlidir. Bu şekilde dış gebelik riskine karşı önlemler alınabilir ve kontroller yapılabilir.

  Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir ?

  Dış gebelik oluştuğunda hormona bağlı kan ve idrar testleri sağlıklı bir gebelikte olduğu gibi pozitif çıkmaktadır. Fakat bu testlerin pozitif olması gebeliğin sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Dış gebeliğin sağlıklı bir gebelikten farklı olarak sebep olduğu yaygın olarak görülen belirtiler ise :

  • Genellikle karnın tek bir tarafında meydana gelen keskin ağrılar
  • Vajinal kanama veya lekelenme
  • Göğüslerde hassasiyet, bulantı
  • Baş dönmesi
  • Baygınlık hissi

  Dış gebelik İhmal edilirse  karın içine kanamalara ve buna bağlı alt karın bölgesinde şiddetli bazen omuza vuran ağrılara ve tansiyon düşmesine  neden olabilir. Bu sebeple gebelik planlaması yapan kadınlarda düzenli kontrollerin yapılması anne ve bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir.

  Dış Gebelik Tanısı Nasıl Konulur ?

  Dış gebelik tanısı için öncelikli test kanda bakılan gebelik testi olan B-HCG testidir. Tanı için öncelikli olarak gebelik varlığı tespit edilmelidir. İdrarda yapılan testler hatalı sonuçlara neden olabilmektedir. Transvajinal ultrason yöntemi ile ultrasongrafik olarak gebelik kesesinin nereye yerleştiği ve karın içi kanama olup olmadığı gözlemlenebilir. Bazı durumlarda kuldosentez adı verilen ve iğne yardımıyla uygulanan inceleme gerekli olabilir. Kuldosentez yöntemi ile dış gebelik durumunda karın boşluğuna vajinal yoldan iğne yardımı ile girilerek kanama olup olmadığı kontrol edilebilir. Bu testlerin sonucunda değerler ve bulgular kontrol edilerek dış gebelik tanısı konulur. Dış gebeliğe bağlı rahim içi değişiklikleri saptamak ve mevcut vajinal kanamayı durdurmak için küretaj işlemi de uygulanabilmektedir.

  Dış Gebelik Tedavisi İzmir Nasıl Uygulanır ?

  Dış gebelik tedavisi, kesin tanı konulduktan sonra acil olarak gebeliğin bitirilmesine yönelik operasyondur. Dış gebelik sebebiyle annenin doğurganlık fonksiyonlarını kaybetmesi ve hayati risk ile karşılaşmasını engellemek için gebelik sonlandırılmaktadır. Bu gebeliğin sağlıklı bir bebek gelişimi ve doğum ile sonuçlanması mümkün olmadığı için öncelik annenin sağlığıdır.

  Dış gebelik erken tespit edilir ise medikal yöntem ile gebeliğin ilerlemesi durdurulabilir. Bu yöntemde metotreksat adı verilen ilacın enjeksiyonu anneye yapılır ve hamilelik oluşumları için gerekli olan hücre üremesinin durdurulması amaçlanır. İlaç tedavisinde hastalar gelişebilecek iç kanama açısından yakından takip edilir ve aralıklı olarak b-hcg ölçümleri yapılır

  Dış gebelik tedavisinde geç kalınır ise fallop tüplerinde fiziki hasar, yırtılma ve kanama gibi durumlar görülebilir .Operasyon açık ameliyat ya da laparoskopik olarak yapılabilir. İlerlemiş dış gebeliklerde tedavi için fallop tüpünün bir kısmı veya tamamı cerrahi olarak alınır. Fallop tüplerinin tamamen alınmadığı hastalarda tekrar hamilelik mümkündür. Diğer yandan dış gebelik görülmesi riski arttığı için yeni bir hamilelik planı durumunda jinekolog ile görüşülerek planlama yapılması gerekir.

  İzmir Dış Gebelik Tedavisi Fiyatları 2023

  Dış gebelik ya da ektopik gebelik hamileliğin rahim dışında bir bölgede devam ettiği bir sağlık problemidir. Dış gebelik sonucunda annenin üreme organları hasar görebilir ve anne hayati risk ile karşı karşıya kalabilir. Dış gebelik yapısal bozukluklar, cerrahi operasyon geçmişi, çeşitli hastalıklar, anne yaşının fazla olması gibi farklı sebeplerden görülebilir iken teşhis edildiği durumunda acilen sonlandırılmalıdır. Gebeliğin sonlandırılmasına yönelik medikal ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. İzmir dış gebelik tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimiz ile görüşebilirsiniz.

  Call Now Button