Çikolata Kisti Tedavisi İzmir

  Çikolata kisti tedavisi İzmir, endometriozis hastalığı sonucu ortaya çıkan çikolata kistlerini ve yol açtıkları şikayetleri ortadan kaldırmak için yapılan tedavilerdir. Bu tedaviler kapsamında çeşitli medikal uygulamalar, açık çikolata kisti ameliyatı ve kapalı çikolata kisti ameliyatı (laparoskopik çikolata kisti ameliyatı) gibi operasyonlar yapılabilmektedir. İzmir çikolata kisti tedavisi için bize ulaşabilirsiniz.

  Yazımızın devamında ”Çikolata kisti ameliyatı nasıl yapılır?”, ”Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Olur?”, ”Çikolata kistleri kendiliğinden geçer mi?” ve ”Çikolata kisti nedenleri nelerdir?” gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İzmir çikolata kisti tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Çikolata Kisti (Endometrioma) Nedir?

  Rahim içini döşeyen endometrium tabakasının yumurtalıklarda bulunması ve her adet döneminde kanayarak kistleşmesi sonucunda endometrioma (çikolata kisti) oluşur. Ultrasonografi ile tanısı konulabilir.

  Endometriozis Nedir?

  Rahim iç yüzünü döşeyen ve  endometrium olarak adlandırılan dokunun, rahim dışında vücutta başka bir alanda yerleşmesidir. En sık yumurtalıkta olmakla birlikte, karın içini döşeyen periton zarı, tüpler, vajina, bağırsaklar, idrar kesesi (mesane), eski operasyon dikiş bölgelerinde görülebilmektedir.

  Çikolata Kisti Sıklığı Nedir?

  En çok 30 lu yaşlarda görülmekle birlikte, genel olarak üreme çağındaki (15-49yaş) her 10 kadının birinde görülmektedir. Ağrılı adet, ağrılı cinsel birliktelik ve kasık ağrısı olan kadınlarda %70 oranında görülebilmektedir.

  Çikolata Kisti Neden Oluşur?

  Çikolata kisti nedeni tam olarak açıklanamamıştır ve çeşitli teoriler ileri sürülmüştür. Bu teorilerden biri; endometrium dokusunun, adet sırasında tüpler aracılığı ile karın boşluğuna geçmesi ve karın zarı(periton) ,yumurtalıklar ve tüplerde çikolata kisti odaklarını oluşturmasıdır. Bir diğer teori, endometrial dokunun kan ve lenf damarları ile yayıldığı ve çikolata kisti odaklarını oluşturduğu yönündedir.

  Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Çikolata kisti hiçbir şikayete sebep vermeyebilir, ameliyat esnasında ya da ultrasonografi ile görülebilir. Bulgu verdiği durumlarda ise şikayetler şu şekilde olabilmektedir.

  • Ağrılı adet görme
  • Ağrılı cinsel ilişki
  • İnfertilite (kısırlık)
  • Kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik
  • Adet düzensizliği
  • Karın ağrısı, karın alt kısmında rahatsızlık hissi
  • Sık idrara çıkma, kanlı idrar yapma

  Endometriozis belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Endometriozisde Teşhis Nasıl Konulmaktadır?

  Endometrioziste kesin tanı ancak laparoskopi ya da laparotomi ile direkt olarak görülerek konulur. Ultrasonografi ile endometriozise bağlı gelişen yumurtalık kisti olan endometrioma (çikolata kisti) tanısı konulabilir.

  Çikolata Kisti ve İnfertilite (Kısırlık) İlişkisi

  Çikolata kisti infertiliteye sıklıkla eşlik eder. İnfertilite nedeni ile yapılan laparoskopilerde % 25-45 oranında endometriozis tespit edilebilmektedir. Şiddetli endometriozis olgularında oluşan yapışıklıklar nedeni ile tüplerde meydana gelen tıkanıklıklar infertiliteye(kısırlık) neden olabilmektedir. Hafif ve orta derecede endometriozisin ne şekilde infertiliteye(kısırlık) yol açtığı tartışmalıdır.

  Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Çikolata kistlerinde medikal ve cerrahi olmak üzere 2 tedavi seçeneği vardır. Tedavi seçeneği,  hastanın yaşı, endometriozisin evresi, şiddeti, ağrı durumu , infertilite(kısırlık) öyküsü, çocuk isteyip istememesine göre değişir.

  Medikal Tedavi:  Amaç, düşük östrojenik etki oluşturarak endometriozis lezyonlarını baskılamak, endometriozis lezyonlarının ilerlemesini durdurmaktır. Ağrı kesiciler, doğum kontrol ilaçları, sadece progesteron içeren ilaçlar, GnRH analogları dediğimiz aylık ya da 3 aylık iğneler,  rahim içi sistemler(spiral) olabilir.

  Cerrahi Tedavi: Amaç yumurtalık dokusuna en az zarar verecek şekilde yumurtalık kistlerini çıkartmak, yapışıklıkları açamak, peritondaki (karın iç zarı) endometriozis odaklarını koter ile yakmak, normal anatomiyi sağlamaktır. Cerrahi sonrasında kadınların %50’sinde semptomlar geri dönebileceği için erken yaşlarda cerrahiden çok gerekli olmadıkça kaçınılmalıdır. Bu operasyon çikolata kisti ameliyatı olarak da bilinmektedir.

  İzmir Çikolata Kisti Tedavisi Fiyatları 2023

  İzmir çikolata kisti tedavisi fiyatları ve endometriozis tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Call Now Button