Kızlık Zarı

Home / Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarının tıbbi adı hymendir ve adını Yunan mitolojisindeki evlilik ve düğün tanrısından almıştır.

Kızlık Zarının Yapısı Nedir?

Kızlık zarı, vajinanın hemen girişinde dudakların yaklaşık 1-1,5 cm  içinde bulunan vajinal mukozanın oluşturduğu katlantıdır ve ortasında adet kanının ve vajinal akıntının dışarıya akmasını sağlayan boşluk bulunur. Çocukluk çağında daha sert bir yapısı olan kızlık zarı, ergenlikle birlikte salgılanan hormonların etkisi ile değişime uğrar ve esneklik kazanır.

Kızlık Zarı Ne İşe Yarar?

Kızlık zarının ne tür bir işlevi olduğu tam olarak açıklanamamakla birlikte mikroorganizma ve yabancı cisimlerin vajinaya girişini önlediği düşünülmektedir.

Kızlık Zarı Şekilleri ve Çeşitleri Nedir?

İmperfore Hymen: Kızlık zarının yapısı ve ortasındaki delik kişiden kişiye farklılık gösterir. Hatta bu delik bazı kişiler de bulunmayabilir.

Annüler Hymen: En sık rastlanılan hymen türüdür. Kızlık zarının şekli ve ortasındaki delik yuvarlak şeklindedir.

Kresentrik Hymen: Kızlık zarı şekli yarım ay şeklinde olup, üst kısmında zar daha incedir. Bu tür zarlar genelde ilişki ile bozulmaz.

Septalı Hymen: Kızlık zarına ait bir doku parçası ile kızlık zarının ortasındaki boşluk ikiye ayrılmıştır. Bazen ilişkiye izin vermeyerek cerrahi müdehale gerektirebilir.

Kribriform Hymen: Kızlık zarının ortasında kalbura benzer şekilde birden fazla delik mevcuttur. Cinsel ilişkiye müsaade etmeyeceği için cerrahi girişim gerektirir.

İmperfore Hymen: Kızlık zarı vajina girişini tamamen kapatacak şekildedir ve ortasında boşluk yoktur. Cerrahi müdehale gerektiren bu tipte adet kanaması esnasında kan dışarı atılamayacağı için birikir, oldukça ağrılı bir durumdur.

Mikroperfore Hymen: Kızlık zarının ortasındaki delik çok küçüktür.

Kızlık Zarı Cinsel İlişkide Mutlaka Kanar Mı?

Kızlık zarının kişiden kişiye gösterdiği farklılıktan dolayı kanama miktarı da farklılık gösterir. Çok az olabilir, hiç olmayabilir ya da normalden fazla olabilir. Genellikle kanama miktarı birkaç damla ile sınırlıdır.

Esnek zar olarak nitelendirilen bazı kızlık zarı ilişkiye müsaade eder ve kanama olmaz. Bazı durumlarda ise kızlık zarının zedelenen bölgesinde kanlanma az olup yine kanama olmayabilir.

Kızlık Zarının İlk İlişkide Zedelenmesi Ağrı Yapar Mı?

Kızlık zarının bozulması, ilk cinsel birliktelikte kendini rahat bırakması sağlanırsa ağrıya sebep olmaz. Kadının psikolojik olarak rahat ve hazır hissetmesi önemlidir.

Kızlık Zarı Cinsel İlişki Dışında Bozulur Mu?

Kızlık zarı cinsel birliktelik dışında, vajinaya sert bir cismin ve ya parmağın girmesi, vajinal bölgeye alınan darbeler, düşme ya da çarpma da kızlık zarının bozulmasına neden olabilir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Gebe Kalınır Mı?

Kızlık zarı bozulmadan, tam bir cinsel birliktelik olmasa bile gebelik ihtimali düşük de olsa vardır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi, konusunda uzman bir kadın doğum uzmanı tarafından jinekolojik masada, kısa sürede yapılan özel bir muayenedir, muayene esnasında ağrı, acı hissedilmez.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

Kızlık zarı hakkında sorularınızı cevaplıyorum 🙂

Sorunu Gönder

E-posta adresinizi hekim hariç kimse göremez.

Call Now Button+90 505 357 43 56