Gebeliğin 5. Ayı

Home / Gebeliğin 5. Ayı

Hamileliğin 5. Ayında Neler Oluyor? #OpDrÖvgüDoğan #kadındoğum #izmir #hamilelik

Op. Dr. Övgü Doğan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı paylaştı: 4 Eylül 2017 Pazartesi

5. Ayda Anne

Büyüyen rahminiz dolayısı ile bel ve sırt ağrılarında bir artış olabilir. Özellikle ani hareketlerden sonra rahminizi yerinde tutan bağların gerilmesine bağlı olarak kasık ağrısı ve kramplar oluşabilir. Diş etlerinde kanamaya neden olabilecek hassasiyet artışı olabilir. Burun tıkanıklığı ve burun kanaması yaşayabilirsiniz. Kabızlık mide yanması gaz ve şişkinlik olabilir. Bu gebelik ayında vajinal akıntınızda, vajinal salgıdaki artışa bağlı olarak artış olabilir. Renksiz, kokusuz şeffaf akıntı normaldir. Sıcak basması ve terleme sorunu yaşayabilirsiniz. Yüzünüzde kahverengi lekeler (kloazma) oluşabilir, meme ucu, göbek, koltukaltı, dış cinsel organlarda cilt renginde koyulaşma olabilir. Bunlar doğumdan sonra kendiliğinden kaybolur. Karın bölgenizde, memelerde, kalça, basen ve bacaklarınızda gerilmeye bağlı çatlaklar oluşabilmektedir. Bu nedenle cildi yumuşak tutacak çatlamayı önleyecek kremlerden faydalanabilirsiniz. Özellikle kombine ikili test haftasını kaçırmış olan hasta grupları 16-18 gebelik haftalarında dörtlü tarama testini tercih edebilirler.

17. Hafta

Gebeliğinizin bu haftasında bebeğinizin boyu (baş-popo uzunluğu) 11-12 cm ve ağırlığı yaklaşık olarak 100-110 gr. bebeğinizin cilt altı yağ dokusu artıyor dolayısı ile bebeğinizin ve sizin kilosu daha hızlı artacak. Solunum sistemi, üriner sistem ve sindirim sistemi hızlı çalışmaya başlar. Kemikleşmenin arttığı bu dönemde kalsiyum ihtiyacınız da artıyor.

18. Hafta

Bebeğinizin boyu yaklaşık 13-14 cm. ağırlığı ortalama 130-140 gr. İç kulak kemiklerininin ve sinirlerin gelişimi ile bebek duymaya başlar, Sizin kalp sesinizi, mide sesinizi ve göbek bağındaki kan akışını duyabilir. Refleksleri artar, yutar ve hıçkırır. Kaşlar daha belirgindir ve kirpikler uzar. Parmak izleri oluşur.

19. Hafta

Gebeliğin bu haftasında bebeğinizin boyu ortalama (baş-popo mesafesi) 14-15 cm. Ağırlığı yaklaşık 180-200 gr. bebeğin cildi onu dış etkenlerden koruyan vernix caseosa denilen beyaz kremsi bir madde ile örtülür. Bebeğinizin üriner sistemi iyi çalıştığı için düzenli idrar yapar. Gelişen kas iskelet sistemi sayesinde istemli hareket yapabilir, parmağını emebilir. İşitme duyusu iyice gelişir. Bebeğinizin süt dişleri gelişir.

20. Hafta

Gebeliğinizin bu haftasında bebeğinizin boyu (baş-popo mesafesi) yaklaşık 15-16 cm. Bebek hareketlerini net olarak hissedebilirsiniz. İlk gebeliğini yaşayanlar için bebek hareketlerinin hissedilmesi 22-23. haftayı bulabilir. Bebeğiniz uyku ve uyanıklık dönemleri vardır. Bebeğinizin işitme duyusu iyice gelişmiştir hatta yüksek sese tepki verebilir. Işığa tepki verebilir. Saç ve tırnakları büyümeye devam eder.

Makalemi yararlı buldunuz mu?
[yasr_visitor_votes size=”large”]

Gebeliğin 5. Ayı ile ilgili sorularını cevaplıyorum 🙂

 

Sorunu Gönder

E-posta adresinizi hekim hariç kimse göremez.

Call Now Button+90 505 357 43 56