Gebeliğin 4. Ayı

Home / Gebeliğin 4. Ayı

13 Hafta

Gebeliğin bu haftasında bebeğiniz, yaklaşık olarak 7-8 cm. boyunda ve 16-20 gr. ağırlığında. El ve ayak parmakları oluştu. Kollar daha da uzayıp daha kolay hareket edebilir hale geldi. Bu haftada bebeğiniz hareket edebilir hatta parmağını emebilir ancak bu hareketler anne tarafından hissedilebilir hareketler değildir. Ultrasonda cinsiyet tespit edilebilir.

14. Hafta

Gebeliğin bu haftasında bebeğiniz yaklaşık 40 gr. ve boyu ortalama 8-9 cm. Bebeğinizin kasları daha kuvvetli artık başını daha dik tutabilir ve hareket ettirebilir. Tüm vücudu renksiz tüylerle kaplanmıştır. Troid bezleri çalışmaya ve hormon üretmeye başladı.

15. Hafta

Bebeğiniz 9-10 cm ve yaklaşık 50 gr. Bebeğinizin tat tomurcukları gelişiyor ve hatta bebeğiniz ışığı algılayabilir.

16. Hafta

Bebeğiniz ortalama 10-11 cm. ve yaklaşık 80-100 gr. Gözleri birbirine iyice yaklaşan kulakları olması gereken yere gelen bebeğinizde mimik hareketleri gözlenebilir. Bebeğiniz göz kırpmaya başladı. Emme refleksini görmek mümkün. Düzenli olarak amnion sıvısını akciğerleri ile alıp verebilir. Kol ve bacak hareketleri daha koordineli olan bebeğinizin hareketlerini, şayet ilk gebeliğiniz değil ise, hissedebilirsiniz.

4. Ayda Anne

Gebeliğinizin erken döneminde görülen şikayetlerin çoğunun geçtiği, bulantılarınızın azaldığı kendinizi daha enerjik hissedeceğiniz bir dönem. Gebeliğinizin bu haftasında kabızlık şikayetiniz olabilir, lifli gıdalar tüketerek şikayetinizi minimalize edebilirsiniz. Mide yanması şikayeti için yatış pozisyonundaki değişiklikler, yastığınızı yükseltmek, faydalı olacaktır.

Gebeliğin 4. ayında anne adayı rahmin büyümesi ve rahmi yerinde tutan bağları germesi sonucu özellikle sağ kasıkta belirgin olmak üzere karın ve kasık ağrısı çekebilir, kısa süren bu ağrılar için endişelenmenize gerek yok. 4. ayınızın sonuna doğru karnınız iyice belirginleşir. Vücudunuzda artan kan hacmine ikincil olarak burun tıkanıklığı ve burun kanması şikayetleri olabilir endişelenmeyin.

Gebelik maskesi dediğimiz yüzünüzde oluşabilecek lekelenmeler doğum sonrası geçecek merak etmeyin ancak güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. İkili tarama testini kaçırdı iseniz 16-18 haftalarda üçlü ve dörtlü tarama testini yaptırabilirsiniz.

Makalemi yararlı buldunuz mu?
[yasr_visitor_votes size=”large”]

Gebeliğin 4. Ayı ile ilgili sorularınızı cevaplıyorum 🙂

Sorunu Gönder

E-posta adresinizi hekim hariç kimse göremez.

Call Now Button+90 505 357 43 56