Gebeliğin 2. Ayı

Home / Gebeliğin 2. Ayı

Hamileliğin 2. ayında vücudunuz nasıl değişiyor? Bebeğiniz nasıl büyüyor? Sizin için derlerdik :)Sağlıklı ve mutlu bir hamilelik için 0505 357 43 54 no'lu telefonumuzdan randevu alabilirsiniz.#izmir #kadındoğum #hamilelik

Op. Dr. Övgü Doğan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı paylaştı: 19 Haziran 2017 Pazartesi

5. Hafta

Bu haftada yapılacak ultrason muayenesinde gebelik kesesi görülebilir ancak bebeğinizin kalp atışları başlamakla birlikte henüz ultrasonografi ile tespit edilemez. Bebeğinizin beslenmesi için gerekli göbek kordonu oluşmaktadır.

6. Hafta

Heyecanla beklediğiniz kalp atışları oluştu(yaklaşık olarak dakikada105 atım) ve bunu ultrasonografi ile görebiliriz. Bebeğiniz ortalama 3 mm( 2-5 mm) boyutunda. Beyin gelişimi,sinir sistemi gelişimi devam etmekte, bebeğinizin sırt bölümündeki nöral tüp bu haftada tamamen kapanır. Solunum ve sindirim sistemi, burun, ağız ve kulaklar oluşmaya başlar. Kol ve bacaklar tomurcuk halinde gelişmeye başlar.

7. Hafta

Yaklaşık 1 cm.’e ulaşan embriyoda sinir sistemi, sindirim sistemi ve solunum sistemi gelişmeye devam ediyor. Yüz yapıları belirmeye başladı. Bebeğinizin el ve ayak parmaklarının gelişeceği tomurcuklar mevcut. Kemik ve kas dokularında değişiklikler olmaya başlar.

8. Hafta

Bebeğiniz 10-13 mm. boyutunda. el ve ayak parmakları gelişmeye başladı. Kıkırdak ve kemik yapısı oluşmaya devam eder. Bebeğin kalbi 4 ayrı odacık haline bölünür. Kan vücudunda dolaşmaya başlar. Gözler, kulaklar ve burun izlenebilmektedir.

2. Ayda Anne

Gebeliğinizin 2. ayında bulantı kusma, koku almada hassasiyet, halsizlik, yorgunluk, uyuma isteği, sık idrar çıkma, memelerde dolgunluk, hassasiyet gibi şikayetler olabilir. Aşerme ve ya bazı yemeklere karşı isteksizlik olabilir. Bazı anne adaylarında ise hiçbir değişiklik ya da şikayet olmayabilir.

Makalemi yararlı buldunuz mu?
[yasr_visitor_votes size=”large”]

Gebeliğin 2. Ayı ile ilgili sorularınızı cevaplıyorum 🙂

 

Sorunu Gönder

E-posta adresinizi hekim hariç kimse göremez.

Call Now Button+90 505 357 43 56