Gebeliğin 1. Ayı

Home / Gebeliğin 1. Ayı

Hamilelikte ilk heyecanın yaşandığı birinci ayda vücudunuzda neler mi oluyor?#izmir #kadındoğum #hamilelik

Op. Dr. Övgü Doğan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı paylaştı: 16 Haziran 2017 Cuma

Adetin 1. günü itibari ile yumurtalıktan seçilen yumurta hücresi, yumurta keseciği (folikül) içinde büyümeye başlar. Ortalama olarak adetin başlangıcından sonraki 14. gün yumurtlama gerçekleşir ve yumurta, tüp tarafından yakalanır. Burada sperm ile döllenme gerçekleşir ve hücresel çoğalma başlar. Sırası ile zigot, blastomer ve morula safhalarından geçip daha önceden hazırlığı tamamlanmış olan rahim iç tabakasına doğru hareket eder, blastosist aşamasında rahim içinde kendine uygun bulduğu alana yerleşir ve çoğalmaya devam eder.

Oluşan embriyo 3 tabakadan oluşmuşur: Ektoderm (saç, deri. tırnak, meme, ter bezi, diş mineleri gelişir), Mezoderm (kas, kıkırdak, kemik yapıları kalp ve dolaşım sistemi,böbrekler ,üreme sistemi) ve Endoderm (yemek borusu, akciğer, bağırsak, idrar kesesi ve ürethra, karaciğer, troit bezi, pankreas gelişir).

İlk Ayda Anne

Adet gecikmesi ile gebelik şüphesi oluştu, bu dönemde kanda gebelik testi ile gebeliğinizi doğrulayabilirsiniz. Bu dönemde ultrasonografi ile gebelik kesesini görmek genellikle mümkün değildir. İdrar ile yapılacak gebelik testinde, gebelik hormonu(HCG) kanda belli bir seviyeye gelmeden pozitif sonuç veremeyebilir. Bu dönemde halk arasında yerleşme kanaması olarak adlandırılan implantasyon kanaması, hafif lekelenme olabilir. memelerde dolgunluk ve hassasiyet, kokulara karşı hassasiyet, bulantı, halsizlik olabilir.

Makalemi yararlı buldunuz mu?
[yasr_visitor_votes size=”large”]

Gebeliğin 1. Ayı ile ilgili sorularınızı cevaplıyorum 🙂

Sorunu Gönder

E-posta adresinizi hekim hariç kimse göremez.

Call Now Button+90 505 357 43 56