Aşılama

Home / Aşılama

AŞILAMA (İntrauterin inseminasyon-IUI)

Aşılama düzenli ve korunmasız ilişki içinde olan çiftlerin normal yollarla bebek sahibi olamadığı durumlarda bebek sahibi olmalarını sağlamak için uygulanan bir yöntemdir. Aşılama yöntemi ile kaliteli sperm ve kaliteli yumurta elde edilir ve spermin yolu kısaltılarak yumurtaya ulaşma ihtimali arttırılır. Böylece gebelik oluşma ihtimali artmış olur. Aşılama genel olarak 35 yaş altındaki çiftlere uygulanmaktadır. Kısırlığın nedeninin bulanamadığı çiftlere bu yöntem  daha çok uygulanmaktadır. Ekonomik ve daha kısa sürede sonuç vermesi nedeniyle en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

AŞILAMA KİMLERE YAPILABİLİR?

Normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanmaktadır.

Aşılama yapılabilmesi için anne adayının en az bir tüpünün açık olması gerekmektedir. Ayrıca yumurtlama problemi olmaması gerekir.

Baba adayının sperm sayısı normal veya normal yakın olmalıdır. Ayrıca spermlerin hareketli olması da önem taşımaktadır.

Aşılama yaşı genç ve kısa süre süre içinde çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere uygulanmaktadır.

Rahim içi ve rahim ağzında anatomik veya fonksiyonel bozukluk olan kişilere uygulanabilmektedir.

AŞILAMA NASIL YAPILIR?

Aşılama yapılması için ilk önce anne ve baba adayı muayene edilir ve gerekli testler yapılır. Anne adayında  rahim kanallarından en az bir tanesi açık olduğu, yumurtlamada problem olmadığı gibi hususlar dikkate alınırken baba adayında ise sperm sayısı ve hareketliliğine bakılır. Aşılama uygun görüldüğü takdirde anne adayının adetinin başında hap veya iğne ile yumurtalıklar uyarılarak daha fazla ve kaliteli yumurta oluşması sağlanır. Oluşan yumurtalar yeterince olgunlaştıktan sonra uzmanın gerekli gördüğü zaman çatlatma iğnesi yapılır. Baba adayına ise sperm yıkama işlemi yapılır. Bu işlemi spermi çeşitli maddelerle konsantre edilmesi olarak özetlemek mümkündür. Sperm yıkama işlemiyle kaliteli ve hızlı spermler ayrıştırılmış olur bu sayede gebelik ihtimali artar. Ayrıştırılan sperm rahim ağzına enjekte edilir. Bu işlem son derece ağrısız bir yöntemdir. Anne adayımız işlemden sonra 15-20 dakika uzandıktan sonra günlük hayatına kolaylıkla dönebilmektedir. Aşılamadan sonra 1-2 gün efor sarf edilecek şeyler yapılmaması önerilir. Aşılama yapıldıktan 2 hafta sonra gebelik testi yapılarak aşılama işleminin başarılı olup olmadığına bakılır. Sonuç negatif olduğu takdirde aşılama işlemi tekrarlanabilir.

AŞILAMA KAÇ DEFA YAPILIR?

Aşılama işlemi en fazla 3 kez yapılmaktadır. 3. defa  aşılama yapılmasına rağmen  hala gebelik oluşmadıysa tüp bebek tedavisine başlanması önerilir.

AŞILAMA TEDAVİSİNDE BAŞARI ORANI NEDİR?

Aşılama yöntemi ile gebelik oluşturma ihtimali ortalama olarak  %10-15 civarındadır. Aşılama yöntemi en fazla 3 kere uygulanabilmektedir ve her birinin başarılı olma ihtimali aynı  orandadır.

Call Now Button+90 505 357 43 56